Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Tjetër shtetrrethim në Turqi gjatë fundjavës

Turqia do të prezantojë një shtetrrethimi dy-ditor në 15 provinca për të zvogëluar përhapjen e virusit koronar, i cili deri më tani ka marrë më shumë se 4600 jetë në vend, njoftoi agjensia e lajmeve Anatolia, duke shtuar se ndalimi do të fillojë të premten në mesnatë.

Ministria e Brendshme turke tha që shtetrrethimi do të zhvillohej në Ankara, Stamboll, Izmir, Balikesir, Bursa, Eskisehiur, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van dhe Zonguldak.

Në një deklaratë të ministrisë thuhet se deri në fillimin e ndalimit të lëvizjes së tregut, dyqane ushqimore, frutash dhe perimesh, dhe kasapët do të jenë në gjendje të punojnë deri në orën 23:00 të së premtes me kohën lokale. Këto dyqane do të jenë të hapura nga 10 e mëngjesit në 5 pasdite më 6 qershor, ndërsa ato do të mbyllen një ditë më vonë.

Agjencia shton se furrat e bukës do të punojnë gjatë asaj periudhe, dhe që restorantet do të jenë në gjendje të dërgojnë ushqime në adresat e shtëpive të tyre.

Anatolia thotë se 167,410 njerëz janë infektuar në Turqi deri më tani, nga të cilët më shumë se 131.700 janë shëruar. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com