Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Themeluesi i Duty Free “heq qafe” miliard dollarë: ëndrra ime, të vdes i varfër!

Ish-miliarderi ka përmbushur ambicien e tij gjatë gjithë jetës për të lënë këtë botë pa “para”, dhe megjithëse “dita e fundi” nuk ka ardhur ende që kur Charles Chuck Feeney, i cili mbushi 89 vjeç në prill, ai donte të “siguronte veten në kohë”.

Ai dhuroi pasurinë e tij me vlerë 8 miliardë dollarë. Ai është bashkëthemelues i kompanisë me pakicë të aeroportit “Duty Free Shoppers”, dhe pasi dorëzoi të gjitha paratë e tij, ai thotë se nuk mund të ishte më i lumtur.

Ai e filloi kompaninë në 1960 me një mik, por motivimi i tij ka qenë gjithmonë për të dhuruar para për bamirësi – dhe ai e bëri.

Ky filantropist nga Amerika, me origjinë irlandeze, dha 8 miliardë dollarë për bamirësi, universitete dhe fondacione. Ai themeloi një organizatë të quajtur Filantropitë e Atlantikut.

Sipas faqes së internetit, donacionet kanë për qëllim shëndetin, qëllimet shoqërore dhe liberale të politikës publike në Australi, Bermuda, Irlandë, Afrikë të Jugut, Shtetet e Bashkuara dhe Vietnamin.

Feeney është i njohur për publikun gjithashtu si “James Bond në botën e filantropisë”. Ai filloi organizatën “Filantropitë Atlantike” 36 vjet më parë, dhe më pas ai ndihmoi në mënyrë të konsiderueshme për të vendosur paqen në Irlandën e Veriut, si dhe për të modernizuar sistemin shëndetësor në Vietnam.

“Ne mësuam shumë. Ndoshta do të kishim bërë diçka ndryshe, por unë jam shumë i kënaqur. Ndihem shumë mirë që kam përfunduar misionin tim dhe falënderoj të gjithë që ishin me mua në atë udhëtim,” tha Feeney për Forbes. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts