TENSIONET/ Shkatërruesi amerikan “Donald Cook”, drejt hundës së rusëve

Marina e Shteteve të Bashkuara ka thënë se shkatërruesi amerikan “USS Donald Cook” hyri në Detin e Zi për të kryer operacione detare të sigurisë dhe për të forcuar stabilitetin detar me aleatët e NATO-s në rajon.

Ky shkatërrues i pajisur me raketa, kaloi Dardanelet duke lundruar në ujrat turke dhe më pas morri drejtimin për në very drejt Detit të Zi.

“Operacioni i marinës amerikane në Detin e Zi është një rutinë dhe në përputhje me Konventën e Montrealit dhe të drejtën ndërkombëtare”, u tha në një deklaratë.

Nga ana tjetër, agjencia ruse TASS citoi Qendrën e Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë për kontrollin e Mbrojtjes Kombëtare, që është deklaruar se po  “ndjek lëvizjen” e shkatërruesit amerikan “USS Donald Cook”, pasi siç tha, konventat ndërkombëtare në Detin e Zi mund të mbahen jo më shumë se 21 ditë.

Tensionet në rajon janë rritur më tej që më 25 nëntor, kur forcat ruse qëlluan dhe më pas sekuestruar tre anije ukrainase pranë një gushtice strategjike që lidh Detin e Zi dhe Azov. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts