Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

STANDARTI/ Fati i Guantanamos pas Trump-it dhe propozimi: pse duhen çuar aty sulmuesit e Capitoli-it

Guantanamo, burgu famëkeq post-11 Shtator, hyri në zhargonin e politikës amerikane në një mënyrë shumë të çuditshme. Megan McCain kujtoi bazën ushtarake amerikane në Kubë, e cila u kthye në një njësi paraburgimi pikërisht 19 vjet më parë.

Duke iu referuar inkursionit të dhunshëm të pasuesve të Donald Trump në Kongres, gazetarja kërkoi që “dhe autorët e një prej sulmeve më të këqija terroriste në historinë e vendit tonë” të dërgohen në Kubë. Guantanamo, në atë pjesë të ishullit të Karaibeve që është nën juridiksionin e forcave ushtarake amerikane, nën administrimin e George W. Bush, shtetasit e huaj të dyshuar për terrorizëm filluan të burgoseshin pa verdikte gjyqësore.

Megan McCain është vajza e senatorit të ndjerë së fundmi John McCain, i cili ka kohë që njihet për “kritikat e saj konstruktive” ndaj Partisë Republikane, së cilës i përket dhe vetë. Ashtu si babai i saj, ajo ka kritikuar politikat e Trump-it që nga fillimi. Këtë herë, e indinjuar nga ngjarjet që kërcënojnë “themelet e demokracisë”, ajo u bëri thirrje përfaqësuesve të të dy partive, demokratëve dhe republikanëve, që të dënojnë urgjentisht dhe parandalojnë zemërimin e protestuesve dhe të ndalojnë përmbysjen e Amerikës nga ana e Trump-it.

Ajo e quajti Presidentin në largim të SHBA si një “mbret të çmendur”. Ajo sugjeroi që “turma” që po përpiqet të parandalojë një transferim paqësor të pushtetit, të transferohet në “Gitmo” (shkurtesë për Guantanamon). Sepse, sipas saj, Amerika duhet të merret me “terroristët vendas dhe të huaj” në të njëjtën mënyrë. “Ju nuk jeni patriot, nuk përfaqësoni Amerikën. Ju jeni llumi që zhyt dhe shkatërron gjithçka që unë dua si e rritur në këtë vend. Programi juaj i sëmurë u porosit direkt nga Presidenti Trump” u tha McCain sulmuesve të Kapitolit.

‘Tradhtia, rebelimi, anarkia, kryengritja…

Kishte midis puçistëve të grupeve të ndryshme nga e djathta ekstreme; nga supremacistët e bardhë, mbështetësit e teorive të konspiracionit në lidhje me forcat satanike që përpiqeshin të shkatërronin Amerikën, anti-vaksinat, ata që besojnë se koronavirusi nuk ekziston … deri te patriotë të fortë që mbrojnë Amerikën nga “shtrigat e kuqe”.

Shumica e analistëve në të dy anët e Atlantikut pajtohen se drama e 6 janarit në Amerikë është një ngjarje e pashembullt në historinë e Amerikës dhe vendeve të tjera me demokraci të zhvilluara. Shumë kualifikime u shqiptuan në këtë rast: tradhëti, rebelim, anarki, kryengritje, terrorizëm… ose të gjitha ato së bashku në një ditë, kur Amerika, në shtëpinë e saj, humbi iluzionin e jashtëzakonshmërisë së saj.

Propozimi për të dërguar terroristë vendas në Gitmo është ende unik. Nga ana tjetër, Guantanamo nuk duhet të përmendet kur bëhet fjalë për përpjekjen për ta kthyer Amerikën në një piedestal të parimeve etike të ndritshme post-Trump. Një grup ekspertësh të pavarur juridikë nga Kombet e Bashkuara paralajmëruan për këtë burg amerikan, në të cilin shkelen të gjitha normat demokratike dhe ligjore, në 19-vjetorin e ekzistencës së tij. Ka një thirrje për presidentin e ri Joe Biden, që të vendosë një dry në këtë “burg famëkeq ushtarak” sa më shpejt të jetë e mundur. Megjithëse administrata e Barak Obamës, nën të cilën Biden ishte zv.presidenti, nuk arriti ta bëjë këtë.

40 të burgosur të tjerë mbetën në kamp

Në një raport, Guantanamo përshkruhet si një vend i tiranisë së institucionalizuar, ku sundimi i ligjit është pezulluar. Ekzistenca e një institucioni të tillë është një turp për Shtetet e Bashkuara dhe të gjithë bashkësinë ndërkombëtare, thuhet në dokument, i cili gjithashtu flet për të moshuar dhe të burgosur të sëmurë të privuar nga e drejta për një gjykim të drejtë.

Kujtohet se ky institucion është brenda bazës ushtarake amerikane në Kubë, i formuar menjëherë pas sulmeve të 11 shtatorit 2001, gjatë administratës Bush. Në atë kohë, 700 njerëz u futën në këtë kamp të rrethuar me tela me gjemba, të marrë nga vendet ku, sipas të dhënave të inteligjencës të shërbimeve amerikane, po mbinin fole terroriste.

Në ditëlindjen e 19-të, kampi i Gjirit Guantanamo nën juridiksionin e Uashingtonit mban 40 të burgosur të tjerë të torturuar.

Për disa prej tyre, u njoh rreth dhjetë vjet më parë që ata duhet të liheshin të lirë, sepse nuk pati asnjë provë që ata të ishin implikuar në ndonjë gjë të gabuar, aq më pak terroriste. Të tjerët janë ende të dyshimtë, por nuk dihet kur ose nëse do të ndiqen penalisht, ose sa dënim meritojnë.

Në një kohë, Obama premtoi të mbyllte Guantanamon famëkeqe. Por ai hasi në rezistencë nga të dy palët. Republikanët dhe Demokratët ishin kundër transferimit të të arrestuarve në tokën amerikane. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts