Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Sputnik V”, Rusia pa derrman: Kryebashkiaku i Moskës, thirrje për punë nga shtëpia

Kryetari i Moskës, Sergei Sobyanin, këshilloi punëdhënësit të lejojnë punën nga shtëpia sa më shumë që të jetë e mundur, sepse shkalla kombëtare e infeksionit me COVID është rritur në pikën më të lartë në tre muaj.

“Sot, unë sinqerisht ju kërkoj dhe ju rekomandoj që të transferoni sa më shumë punonjës në punë në distancë, pa rrezikuar proceset kryesore të biznesit në kompaninë tuaj dhe interesat e klientëve,” tha ai.

Shërbimi Federal i Mbikëqyrjes së Rusisë njoftoi se numri i rasteve në vend ishte rritur me më shumë se 7,200 nga një ditë më parë, numri më i lartë që nga fundi i qershorit.

Më shumë se 1,500 raste të reja ishin në Moskë,

Nuk ka njoftim për një karantinë të re

Dmitry Peskov, zëdhënësi i Presidentit Putin, tha në një koment të veçantë se një karantinë e re nuk po konsiderohet aktualisht.

“Me sa di unë, kjo nuk po diskutohet për momentin,” i tha ai Tass, duke shtuar se sistemi shëndetësor rus tani është më i përgatitur për t’u marrë me një pandemi.

Ekonomia tashmë e ndërprerë e Rusisë është goditur rëndë nga masat e karantinës të futura në fillim të këtij viti, pasi shumë rajone kanë urdhëruar banorët të lënë shtëpitë e tyre vetëm kur është absolutisht e nevojshme.

Agjencia Federale Ruse e Shëndetit dhe e të Drejtave të Konsumatorit – Rospotrebnadzor hodhi poshtë të premten spekulimet se vendi kishte përjetuar fillimin e një vale të dytë të koronavirusit.

Rritja e numrit të rasteve “është një vazhdim i valës së parë”, tha përfaqësuesi i agjencisë.

Rusia ka raportuar gjithsej më shumë se 1.1 milion raste, e katërta më e madhe në botë, pas Shteteve të Bashkuara, Indisë dhe Brazilit.

Me fillimin e sezonit të gripit, ndërsa ditët e vjeshtës bëhen më të ftohta, Sobjanin paralajmëroi për një rrezik në rritje të dy sëmundjeve në të njëjtën kohë.

Paralajmërim për të moshuarit

Kombinimi i ftohjes së zakonshme dhe virusit COVID “është shumë i rrezikshëm dhe mund të ketë pasoja të tmerrshme”, paralajmëroi ai në faqen e tij të internetit.

Sobjanin paralajmëroi njerëzit mbi moshën 65 vjeç dhe ata me probleme shëndetësore kronike që të qëndrojnë në shtëpi dhe të bëjnë pazaret e tyre nga të afërmit.

“Nëse kjo nuk është e mundur,” shtoi ai, “shkoni në dyqan dhe farmaci sa më rrallë që të jetë e mundur dhe gjithmonë të keni një maskë me atë dorezë në fytyrën tuaj”, theksoi ai.

Deklarata nuk përmend vaksinën ruse të sapozhvilluar “Sputnik V”, e cila është në dispozicion për publikun e gjerë që nga shtatori.

Vaksina ka ngjallur polemikë midis shkencëtarëve ndërkombëtarë lidhur me pretendimet se nuk është testuar sa duhet. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts