Sondazhet për presidencialet maqedonase: Stevo Pendarovski në një avantazh të butë

Kandidati i koalicionit për president të Maqedonisë Veriore, Stevo Pendarovski, ka një avantazh të lehtë ndaj kandidates së opozitës Gordana Siljanovskaya, sipas rezultateve të një sondazhit të publikuar nga televizioni Telma.

Të pyetur se për cilin ao të votonin, nëse nesër ishin zgjedhjet presidenciale, 25 për qind e të anketuarve u përgjigjën se zjedhja e tyre do të ishte kandidati i koalicionit qeverisës Stevo Pendarovski, ndërsa 22.4 për qind e tyre u shprehën për kandidatin e koalicionit të partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, Gordana Siljanovskaya-Davkova.

Ndërsa kandidati shqiptar Blerim Reka, e cila mbështetet nga pala shqiptare opozitare Aleanca për Shqiptarët dhe BESA, morri në sondazh vetëm 10.9 për qind të votave.

Fushata zgjedhore fillon zyrtarisht më 1 prill dhe zgjedhjet për presidentin e Maqedonisë Veriore do të mbahen më 21 prill.

Nëse asnjë kandidat nuk fiton raundin e parë, raundi i dytë do të mbahet më 5 maj. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts