Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

NGJARJA/ S’mjafton Corona: Vdekja me “këmbë në fyt” që po trazon SHBA, rebelim kundër racizmit

Presidenti amerikan Donald Trump tha se Departamenti i Drejtësisë dhe Byroja Federale e Hetimit (FBI) po hetojnë rastin e afrikano-amerikanit të paarmatosur George Floyd, i cili vdiq nga “këmba në fyt” e një polici në Minneapolis.

“Me kërkesën time, FBI dhe Departamenti i Drejtësisë tashmë po hetojnë vdekjen shumë të trishtuar dhe tragjike të George Floyd në Minesota,” shkroi Trump në Twitter.

Ai shtoi se kërkoi që hetimi të përshpejtohej, duke theksuar se ai vlerëson shumë punën e bërë nga anëtarët e forcës policore lokale, raporton Reuters.

Në Minneapolis, për natën e dytë me radhë, pati një përleshje midis policisë dhe protestuesve për vdekjen e Floyd.

Gaz lotsjellës, plumba plastikë, shishe, gurë …

Policia me veshje për rebelimet nisi një sulm të premten, duke larguar qindra protestues me kamion, duke përdorur gaz lotsjellës, plumba plastikë dhe granata për të kontrolluar protestuesit, ndërsa këta të fundit sulmuan policinë me gurë, shishe uji dhe sende të tjera.

Protestat filluan disa orë pasi kryebashkiaku Jacob Frey u bëri thirrje prokurorëve të paraqesin kallëzime penale kundër një oficeri policie të parë në një video duke mbajtur një gju në qafë të një personi të prangosur afrikano-amerikan, i cili u ankua se nuk mund të merrte frymë dhe vdiq në ndalimin e policisë.

Qindra protestues, shumë nga fytyrat e të cilëve ishin të mbuluar, përmbytën rrugët përreth stacionit të policisë të mërkurën në mbrëmje, jo shumë larg nga ku u arrestua Floyd, duke bërtitur “Jo drejtësi pa paqe” dhe “Unë nuk mund të marr frymë”, dhe gjatë natës numri i tyre u rrit në disa mijëra.

Bridget Floyd: Ata janë vrasës

Kryetari i Minneapolis dërgoi mesazhe për falje për komunitetin afro-amerikan në Minneapolis.

Policia, nga ana tjetër, tha se njeriu i ndjerë përputhet me përshkrimin e personit të dyshuar në rastin e falsifikimit në një dyqan ushqimesh, si dhe se ai i rezistoi arrestimit.

Motra e George Floyd foli të mërkurën dhe kërkoi drejtësi për vëllain e saj, duke paralajmëruar se pezullimi i katër oficerëve të policisë nuk ishte një ndëshkim i mjaftueshëm.

“Ata janë vrasës, ata vranë vëllanë tim. Pezullimi nga policia nuk është e mjaftueshme”, tha Bridgett Floyd. /tesheshi.com/

.

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com