Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Shuhet i madhi Christo Vladimirov Javacheff, ja ç’e bëri të famshëm

Artisti me origjinë bullgare Christo Vladimirov Javacheff, i njohur për instalimet e tij të përkohshme bazuar në mbështjelljen e jashtme të ndërtesave, urave dhe hapësirave të jashtme, vdiq të dielën në moshën 85 vjeç në shtëpinë e tij në New York, raporton Reuters.

Christo Vladimirov Javacheff lindi në Gabrovo, Bullgari, më 13 qershor 1935. Ai u largua nga Bullgaria komuniste në 1957 – së pari në Pragë, më pas në Vjenë dhe më pas në Gjenevë.

Një vit më vonë ai u transferua në Paris, ku u takua me gruan e tij dhe njëherësh partnere artistik Jeanne-Claude Denat de Guillebon.

Ai jetoi në New York për 56 vjet.

 

Punime të shumta

Në vitin 2018, ai zbuloi “London Mastaba”, një skulpturë prej 20 metrash nga një varr i lashtë egjiptian, i bërë nga 7.506 fuçi të purpurta të kuqe, të bardhë dhe të lehta të vendosura në një platformë në një liqen në Hyde Park të Londrës.

Christo dhe Jeanne-Claude, e cila ndërroi jetë në 2009, njihen gjithashtu për vepra të tilla si “The Gates”, një instalim i vitit 2005 në New York, si dhe për Reichstag-un në Berlin në 1995, realizuar me një perde të madhe argjendi.

Projekti i tij i fundit parashikonte përfundimin e Harkut Triumfal të Parisit në 25,000 metra katror pëlhurë polipropileni të riciklueshme në argjend-blu dhe 7,000 metra litar të kuq. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com