Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

SHBA lëshon sërish B-52 mbi Iran, Teherani reagon me “këshillë pandemike”

Shtetet e Bashkuara përsëri dërguan bombardues B-52 në qiellin mbi Lindjen e Mesme, ndërsa Irani u përgjigj se ishte më mirë për ta që ata (SHBA) ta ridrejtonin buxhetin e tyre ushtarak në kujdesin shëndetësor të amerikanëve, në vend që ta shpenzonin atë në taktikat e frikësimit.

Komanda Qendrore Amerikane (CENTCOM) njoftoi se “patrulla e pranisë” u ngrit si pjesë e “qëllimeve të mbrojtjes” të CENTCOM.

Fluturimet e fundit vijnë në një kohë kur analistët paralajmërojnë që Presidenti i SHBA në largim Donald Trump mund të ndërmarrë veprime ushtarake kundër Iranit në ditët e fundit të mandatit të tij.

Në javët e fundit, ushtria amerikane ka ndërmarrë disa hapa për të paralajmëruar Iranin, por duke thënë publikisht se nuk planifikon ose merr udhëzime të tilla për të filluar një veprim të paprovokuar kundër Teheranit.

Ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif dënoi misionin e aeroplanëve B-52, duke thënë se masa kishte për qëllim të frikësonte Iranin, duke shtuar se Shtetet e Bashkuara “do të ishin më mirë të shpenzonin miliarda nga buxheti ushtarak për shëndetin e taksapaguesve të tyre.”

“Megjithëse nuk kemi filluar ndonjë luftë në më shumë se 200 vjet, ne nuk kemi frikë t’i thyejmë agresorët,” tha Zarif në Twitter.

Fluturimi i fundit i një aeroplani të aftë për të mbajtur 32,000 kilogramë armë, përfshirë një bombë bërthamore, ndodhi një ditë pasi Garda Revolucionare e Iranit testoi raketa dhe dronë me rreze të gjatë në tokë dhe objektiva në det. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts