Auto Dak
Auto Dak

SHBA i kërkon Gjibraltarit bllokimin e anijes iraniane

Departamenti i Drejtësisë i SHBA-ve u ka bërë një kërkesë të minutës së fundit autoriteteve britanike në Gjibraltar për të ndaluar lirimin e një supertankeri iranian. Grace 1, që mbante naftë iraniane, u ndalua nga Royal Marines në 4 korrik, duke shkaktuar një gjendje të keqe me Teheranin.

Anija duhej të lëshohej, pasi prokurori i përgjithshëm i Gjibraltarit tregoi se nuk do të kishte ndonjë urdhër të mëtejshëm për ndalimin e tij.

Gjibraltari tha se kërkesa e SHBA-ve bazohet në një “numër akuzash të cilat tani janë duke u shqyrtuar”. Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar tha se nuk ishte në gjendje të komentonte kërkesën e SHBA.

Një zëdhënës i qeverisë së Gjibraltarit konfirmoi gjithashtu se procedurat policore kundër të katër anëtarëve të ekuipazhit, përfshirë kapitenin, kishin përfunduar.

Ekuipazhi prej 28 personave janë shtetas indian, rus, letonez dhe filipinas, dhe kanë kaluar 43 ditë në paraburgim në bordin e anijes. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts