Serbët, skenografi çetnike në përballjen me Liverpool (video)

Nuk ka patur mundësi të ndodhte ndryshe kur është fjala për serbët. Në përballjen e Crvena Zvezda-s me Liverpool për Champions, skenografia e stadiumit “Rajko Mitiç” të njohur ndryshe dhe si “Marakana”, ka qenë plot mesazhe nacionaliste ku janë promovuar figura çentikësh, kryesisht ata që i përkasin konfliktit me kroatët, siç ka qenë ajo e Drasha Mihajloviçit, që në Kroaci mbahet si krimineli i Vukovarit.

Për serbët, futbolli nuk është vetëm një lojë por dhe një afirmim i shpirtit nacionalist.

Në Botërorin e Rusisë, po aq sa dështimin e tyre, ardhur nga dy gola shqiptarësh, serbët vuajtën dhe suksesin kroat me mbërritjen e “ustashëve” deri në finale.

Për performacën çetnike në stadium pritet një vendim i Komisionit Disiplinor të UEFA-s. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts