Rusia dhe Izraeli: çfarë ndodhi pas rënies së avionit të Putinit në Siri

Presidenti rus Vladimir Putin dhe kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu janë duke u përpjekur për të lehtësuar krizën mes tyre pasi forcat siriane gabimisht rrëzun një aeroplan rus pas sulmit izraelit në Siri.

“Në këtë rast, më shumë gjasa ka qenë një seri e rrethanash tragjike, fatkeqe, pasi avionët izraelitë nuk thyer avionin tonë”, u tha Putin gazetarëve në Kremlin.

Putini theksoi se ai do të merrte “masat që do të vëzhgonin të gjithë” me qëllim forcimin e sigurisë së personelit ushtarak rus dhe objekteve në Siri.

Ai deklaroi se do të bëhej një hetim për të përcaktuar të gjitha rrethanat e incidentit, duke vënë në dukje se Ministria ruse e Mbrojtjes në koordinim të drejtpërdrejtë me të shprehu qëndrimin e Rusisë lidhur me rastin.

Në një bisedë telefonike me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu, Putin ka shtuar se “një operacion i tillë nga forcat ajrore izraelite shkeli sovranitetin e Sirisë”, sipas një deklarate nga Kremlini.

Në deklaratë thuhet se presidenti Putin i “bëri thirrje palës izraelite që në të ardhmen të mos lejojë një situatë të tillë”, duke shtuar se vendi i tij do të marrë masa për të vëzhguar e për të garantuar sigurinë e trupave të tij në Siri.

Rusia menjëherë e fajësoi Izraelin për incidentin. “Pilotët izraelitë e përdorën aeroplanin rus si një mburojë dhe e cilësuan atë si një objektiv për forcat ajrore siriane të mbrojtjes ajrore”, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë në një deklaratë.

Zëdhënësi i Ministrisë, Igor Konashenkov thotë se Izraeli “informoi Rusinë për ndërhyrje në Latakia vetëm një minutë para fillimit të saj dhe se nuk ishte kohe e mjaftueshme për tërheqjen e avionëve rusë të sigurisë.”

 Nga ana e tij, Viktor Bondarev, kryetari i komitetit parlamentar për siguri dhe një ish-komandant i Forcave Ajrore të Rusisë, thotë se rrëzimi i avionit do të dëmtojë marrëdhëniet ruso-izraelite në fusha të ndryshme.

Ai përshkroi veprimet izraelite si të papërgjegjshme dhe hipokrite, duke theksuar se Rusia nuk do të ndërmarrë hapa të nxituara dhe të paqëndrueshme. Gjithsesi ai mohoi mundësinë e një konflikti të drejtpërdrejtë ushtarak ndërmjet Rusisë dhe Izraelit.

Ai shtoi se shtetet që janë pjesë e një koalicioni të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, përfshirë Izraelin, po kërkojnë të thyejnë partneritetin dhe miqësinë midis Rusisë dhe Sirisë.

Ministria e Jashtme ruse njoftoi të martën se kishte bërë thirrje për një llogaridhënie nga ambasadori izraelit në Moskë pasi Rusia akuzoi Izraelin se ishte përgjegjës për incidentin që la 15 ushtarë rusë të vdekur.

Nga ana tjetër, kryeministri izraelit tha se ishte Siria përgjegjëse për rrëzimin e një aeroplani rus.

Në një bisedë telefonike me Putinin, ai tha se ishte i gatshëm të ofronte të gjithë informacionin e nevojshëm për të hetuar të gjithë rastin. Ai gjithashtu ofroi komandantin e forcave ajrore izraelite për të udhëtuar në Moskë për të paraqitur rezultatet e një hetimi rreth incidentit.

Netanyahu ka premtuar të vazhdojë veprime kundër Iranit në Siri, duke shtuar se Izraeli ishte “i vendosur për të ndaluar përforcime ushtarake të Iranit në Siri dhe përpjekjet për të zhvendosur armët shkatërruese për Hezbollahun që kërkon të luftojë Izraelin.”

Ushtria izraelite tha se “aeroplan rus që u rrëzua nuk ishte në zonën e operacionit”. “Kur ushtria siriane lëshoi raketat që goditën avionin, aeroplanët izraelitë tashmë ishin kthyer në hapësirën ajrore izraelite”, shtoi ai.

Në Uashington, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha se incidenti tragjik thekson nevojën për të ndaluar transferimin provokativ të armëve në Siri.

Ai tha se “Shtetet e Bashkuara shprehin keqardhje për vdekjen e ekuipazhit të avionit rus. Incidenti tragjik thekson nevojën për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme, paqësore dhe politike për shumë konflikte në rajon.”

Damasku zyrtar nuk ka komentuar ende për rrëzimin e avionit rus. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts