Auto Dak
Auto Dak

Rruga që shndërrohet në ‘art rrugor’ kur bie shi

Në Korenë e Jugut kanë ideuar një teknikë për t’i shndërruar ditët gri me shi gjatë sezonit të munsonëve në një shpërthim zbavitës ngjyrash në rrugët e Seulit.

Kjo ide lindi nga bashkëpunimi i kompanisë amerikane Pantone dhe School of the Art Institute të Chicago-s.

 

Projekti i quajtur “Mansoon” mendon të aplikojë në asfat një lloj boje hidromatike që shfaqet vetëm kur bie në kontakt me ujin, e që zhduket më pas, duke shfaqur kështu praninë e disa pikturave zbavitëse të kulturës koreane. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts