Rouhani: Trump ndaj Iranit, të njëjtin fat si Sadami

Presidenti i Iranit Hassan Rouhani tha të shtunën se presidenti amerikan Donald Trump do të dështojnë për të arritur qëllimin e tij në konflikt me Republikën Islamike, ashtu siç dështoi ish-udhëheqësi irakian Saddam Hussein.

Reuters thotë se Rouhani aludoi në luftën mes dy fuqive të Lindjes së Mesme të viteve ’80 të shekullit të kaluar.

“E njëjta gjë do të ndodhë dhe Trump. Amerika do të përjetojnë të njëjtin fat si Sadam Huseini”, tha Rouhani në një fjalim të transmetuar drejtpërdrejt në televizionin shtetëror iranian, me rastin e përvjetorit të fillimit të luftës Iran-Irak, e cila zgjati nga viti 1980 deri në 1988.

“Irani nuk do të heqë dorë nga armët mbrojtëse … përfshirë reaktive ynë pse Amerika është aq e ndezur”, shtoi ai Ruohan.

Një ditë më parë, Ministri i Jashtëm i Iranit, Mohammad Javad Zarif tha nëpërmjet Tëitter se administratat Trump paraqet një kërcënim për Lindjen e Mesme dhe madje edhe komunitetin global.

“Është e vërtetë se ekziston një kërcënim real për rajonin tonë dhe për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare. Ky kërcënim vjen nga një administrate si kjo e Trump”, tha Zarif.

Ai theksoi se Shtetet e Bashkuara duhet të fillojë të “veprojnë si një vend normal”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts