Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rishpërthen konflikt midis Armenisë dhe Azerbajxhanit: helikopterë dhe dronë të rrëzuar

Përplasje kanë rishpërthyer midis Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e diskutueshëm Nago-Karabak, raporton BBC.

Kryeministri armen Nikoll Pashinyan tha se Azerbajxhani kishte nisur një sulm ajror dhe artilerie, por forcat armene u përgjigjën duke rrëzuar dy helikopterë dhe tre dronë.

Azerbajxhani, ndërkohë, tha se po i përgjigjej një fushate masive bombardimesh përgjatë gjithë vijës së frontit.

Të dy Armenia dhe Azerbajxhani ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik para shembjes së tij në 1991.

Konflikti i pazgjidhur mbi Nago-Karabakun, i njohur ndërkombëtarisht si pjesë e Azerbajxhanit por i kontrolluar nga armenët etnikë, ka zgjatur për katër dekada.

onflikti për një kohë të gjatë është ndezur përsëri në muajt e fundit. Të paktën 16 njerëz u vranë në luftimet kufitare në korrik, duke shkaktuar demonstratën më të madhe në kryeqytetin Azerbajxhan, Baku, duke bërë thirrje për mobilizim të plotë dhe rimarrjen e rajonit.

OSBE ka kohë që ka kërkuar të ndërmjetësojë në zgjidhjen e konfliktit dhe diplomatët nga Franca, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë krijuar gjithashtu Grupin e Minsk të OSBE-së, i cili po përpiqet të çojë në një armëpushim. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts