“Rikthehet” dyshja Bushati – Kotzias: mall dhe komplimenta për njëri-tjetrin

Dyshja Bushati – Kotzias, deri dje protagonistë të përmisimit të raporteve Shqipëri – Greqi, nëpërmjet një përpjekjeje për marëveshje të re detare e jo vetëm, janë takuar sërish. Tashmë pa post e pushtet, ata kanë përcjellë vlerësime të ndërsjellta, të ndodhur në një konferencë shkencore të organizuar nga Ministria e Jashtme Greke dhe Universiteti i Pireut.

“Vijuam për të zgjidhur probleme prej dekadash me Shqipërinë. Miku Ditmir Bushati, një Ministër jashtëzakonisht inteligjent dhe krijues, së bashku me ekipin e tij negociues, arriti së bashku me ne, në zgjidhjen e pothuajse të gjithë këtyre çështjeve. Disa duket se nuk dëshirojnë përfundimin zyrtar të gjendjes së luftës mes Greqisë dhe Shqipërisë që nga Lufta e II Botërore. Por ne kemi ndërmarrë hapa seriozë në bashkëpunimin tonë. Ditmir të falënderoj për çdo gjë të mirë që bëmë për popujt tanë dhe për bashkëpunimin e shteteve tona”, u shpreh Kotizias.

“Nga eksperienca ime në raportet dypalëshe me Greqinë, gjëja më e lehtë është të parashtrosh pozicionin tënd përballë fqinjit dhe kjo të bën shumë të pëlqyer brenda vendit por ama është e pamjaftueshme për të ndryshuar gjërat. Së bashku me Nikos Kotzias dhe me ekipet tona ne vendosëm që të angazhohemi për të zgjidhur çështjet dypalëshe të paketës dhe unë besoj që diplomatet tanë dhe Kryeministrat do ta përfundojnë këtë proces, duke siguruar cilësinë dhe integritetin e debatit publik, i cili nuk duhet lejuar që të helmohet. Unë shpresoj që paketa me Greqinë do të kthehet në një histori tjetër suksesi në rajonin tonë”, u shpreh Bushati. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts