Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Renault u rikthehet për prodhim dy modeleve legjendare

Dy modelet më të famshëm nga historia e prodhuesit francez mund të gjenden përsëri në gamën e prodhimit.

Drejtori i Renault, Luka de Meo, po konsideron ringjalljen e “katër” dhe “pesë”, modelet më të njohura të prodhuesit francez në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të.

Por ndryshe nga modelet origjinale, Renault 4 dhe Renault 5 modern do të përdornin vetëm energji elektrike për shtytje.

Sipas Reuters, njeriu i parë i kompanisë do të paraqesë një plan të ri prodhimi në 14 janar, i cili duhet të përcaktojë se në cilat modele do të përqendrohet Renault në të ardhmen.

Tashmë është spekuluar që disa nga makinat aktuale, të tilla si Talisman, Scenic dhe Espace, mund të ndërpriten, ndërsa nga ana tjetër, rivendosja e modeleve 4 dhe 5 po konsiderohet, por në versionet elektrike.

Grupi Renault po planifikon gjithashtu modele të reja elektrike brenda markës sportive Alpine, dhe makina e parë elektrike Dacia, e cila është gjithashtu në pronësi të grupit, u prezantua kohët e fundit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts