Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Rekord në Belgjikë: Pëllumbi shitet për 1.4 milion dollarë në një ankand online

Në një ankand online të mbajtur në Belgjikë, një pëllumb me emrin Armando është shitur për një shumë marramendëse prej 1.252.000 euro (1.4 milion dollarë), njoftoi media e belgëve të dielën më çka është bërë shpendi më i shtrenjtë në botë.

Siç bëhet e ditur, pëllumbi postier i moshës pesëvjeçare, njëherësh kampion i shumëfisht në garat në shtigje të gjata, është blerë nga një kinez, emri i të cilit nuk është zbuluar.

Megjithatë, theksohet se pëllumbi i blerë nuk do të përdoret për gara, por vetëm për qëllime riprodhuese.

Armando ishte pritur të thyej rekordin e mëparshëm prej 376,000 euro (425,000 dollarë) që ishte paguar për një pëllumb që quhej Nadine – por jo me një diferencë kaq të madhe.

“Këtë javë u bë e qartë se Armando do të ishte pëllumbi më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në një ankand online,” shkroi specialisti në faqen e pëllumbave të parajsës (Pipa.be).

Gara e pëllumbave është traditë në Belgjikë, Britani, Francë veriore dhe Holandë, megjithëse është në rënie.

Por, interesimi nga blerësit aziatikë viteve të fundit, duke pasur parasysh praktikën i ka dhënë një gjallëri të re të jetës. /tesheshi.com

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com