Receta që ju duhet për të gatuar tavë me lulelakër dhe kungull

Ju mund ta përgatisni këtë tavë të shijshme dhe plot me lëndë ushqyese vetëm në 25 minuta.

Receta më poshtë do ju tregojë si:

Përbërësit:

300 gram makarona kokërr

4 lugë gjelle maskarpone

75 gramë djathë të grirë parmixhano

2 lugë gjelle me bajame

2 lugë gjelle me bukë të grirë imët

1 lulelakër, e larë mirë dhe e prerë në kubikë|

1 lugë gjelle vaj ulliri

½ kungull, prerë në copa të vogla

Përgatitja:

Në fillim ngrohni furrën në 180 gradë Celsius. Merrni një tavë, e lyeni me pak vaj ulliri dhe shtoni sipër saj lulelakrën dhe kungullin. E fusni në furrë të piqet për rreth 25 minuta. Zieni orizin ndërkohë dhe në fund i shtoni maskarponen dhe djathin parmixhiano.

Orizin e zierë shtrojeni me kujdes në tavë. Shtojini sipër bukën e grirë, bajamet dhe pjesën e mbetur të parmexhanos. Tani, e lini tavën në furrë edhe për 20 minuta të tjera./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts