Rasti Khashoggi, “sulm republikan mbi” Trump: pse nuk përgjigjesh?

Një gazetar republikan ka sulmuar administratën e presidentit Donald Trump për mosdhënien e informacionit të ri për vrasjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

Duke cituar një letër që mori nga administrata Trump, republikani udhëheqës në Komitetin e Punëve të Jashtme, Michael Mccaul, tha se ishte “thellësisht i mërzitur”.

“Të gjithë ata që janë përfshirë në këtë krim të tmerrshëm duhet të identifikohen dhe duhet të përgjigjen. Unë i bëj thirrje administratës që menjëherë të respektojë kërkesat e ligjit dhe Kongresit për të siguruar informacionin e nevojshëm”, tha Mçaul.

Shtëpia e Bardhë duhet të dorëzojë në Kongres një raport mbi vrasjen e Khashoggi të premten.

Anëtarët e Kongresit duan të zbulojnë nëse Princi i Kurorës, Mohammed bin Salman qëndron pas vrasjes.

Khashoggi, kolumnisti Uashington Post, i njohur për shkrimet e tij kritike ndaj qeverisë saudite, u vra më 2 tetor 2018 pasi hyri në konsullatën saudite në Stamboll. Trupi i tij ende nuk është gjetur. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts