Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Raportuesja e PE për Kosovën: Kush ka paguar studimin për shkëmbimin e territoreve?

Raportuesja e Parlamentit Evropian për Kosovën, Viola von Cramon-Taubadel, tha se do të ishte një skandal nëse rezulton që studimi për shkëmbimin e mundshëm të territoreve midis Serbisë dhe Kosovës është financuar me para të Bashkimit Evropian.

Ajo i komentoi për Deutsche Welle një raport të rrjetit investigativ BIRN, i cili tha se ish-qeveria e Kosovës, e kryesuar nga Ramush Haradinaj, kishte paguar një agjenci franceze PR për të lobuar jashtë vendit për idenë e shkëmbimit të territoreve.

“Eshtë absolutisht e papranueshme të fshihet pas një kompanie dhe të shpenzojë para publike,” i tha Cramon-Taubadel për radio gjermane.

Siç shpjegoi ajo, ata që në Serbi dhe Kosovë mendojnë se shkëmbimi i territoreve është një ide e mirë, duhet ta mbrojnë hapur atë, e madje dhe personalisht.

“Atëherë ne mund të parashtrojmë një numër argumentesh se pse do të destabilizonte rajonin sesa të sillte paqe,” thotë Cramon-Taubadel.

“Dhe nga këndvështrimi i BE-së, do të ishte interesante të zbulohej nëse ky i ashtuquajtur studimi ishte paguar me para të BE. Nëse rezulton të jetë kështu, do të ishte ekuivalent i një skandali. Do ta kontrollojmë”, shtoi ajo.

Cramon-Taubadel gjithashtu tha se të gjitha palët duhet të respektojnë vendimin e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, e cila vendosi që Presidenti Thaçi nuk e shkel Kushtetutën kur ai i dha partisë së dytë më të fortë një mandat për të formuar një qeveri.

Sipas saj, tani kryeministri i caktuar për përbërjen e kabinetit të ri, Avdullah Hoti, është përgjegjës për formimin e një qeverie të qëndrueshme. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com