Auto Dak
Auto Dak

E PAPRITUR/ Ramush Haradinaj jep dorëheqje, ja shkaku

Kryeminsitri i Kosovës Ramush Haradinaj ka dhënë dorëheqje. Shkak për këtë është ftesa që i është bërë për t’u marrë në pyetje nga Gjykata Speciale.

“Pas kësaj dorëheqje mandatin ia kthej popullit, ju jemi të parët që iu informoj qeveria e vendit vazhdon të kryej funksione të veta pa krijuar vakum, do ju informoj Zyrtarisht gjitha institucioneve relevante do ju mbes gjithnjë me besnikëri atdheut ishte ndër t’i shërbej vendit, dorëheqja është e parevokueshme”, tha Haradinaj para gazetareve.

Haradinaj tha se beson në pastërtinë e UÇK-së, ndërsa kritikoi ashpër BE-në e cila sipas tij po bën presion të madh mbi Kosovën.

“Pastërtia imë dhe e luftës së UÇK nuk mund të njollosët asnjëherë shteti im është Kosova e paprekshme. Kosovës po i bëhet presion i padrejtë ndarja janë të papërballueshme nga Kosova dhe si keyeministër besoj fuqishëm se çmimi për njohje është treguar dhe për ketë taksa është çmimi i njohës. BE po bën gabim po bën presion lidership po bën gabim që nuk po e vlerëson lidërshipin e Kosova është e interesuar për njohje reciproke në kufijtë ekzistues”, tha kryeministri.

Dorëheqja e sotme ka qenë mjaft e papritur, dhe vetëm sa i komplikon më tutje nyjet politike në vend. /tesheshi.com/ 

auto pjese dak

Related posts