Pse hamë më shumë kur jemi me nerva?

Kur jeni të nxehur është e lehtë të hani më shumë në tavolinë.

Papritur të lind dëshira të hash ëmbëlsira apo ushqime të kripura të paketuara.

Por cila është arsyeja?

Ushqimi të qetëson, sepse që fëmijë jemi mësuar ta shohim si një farë rikompensimi dhe ngushëllimi.

Edhe kur rritemi ky mekanizëm përsëritet dhe ja që ushqimi bëhet një ilaç për të dominuar tensionin dhe qetësuar emocionet. Por rreziku është se mund ta ekzagjerojmë me racionet e për pasojë të marrim kg më shumë.

Ka disa këshilla që duhen për të mposhtur urinë e zemërimit dhe të mos shëndoshemi.

Një shëtitje në ajër të pastër të jep vitaminë D, vitamina që trupi e sintetizon falë ndihmës së rrezeve të diellit, që ndikojnë pozitivisht në humor dhe në oreks./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts