Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pritej: Serbia kundërshton formimin e Ushtrisë së Kosovës

Ministri i jashtëm serb Ivica Daçiç tha të premten se vendi i tij është absolutisht kundër për formimin e forcave të armatosura të Kosovës, sepse, siç tha ai, është në kundërshtim me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe për shkak se ajo kërcënon sigurinë në Kosovë.

Ai shtoi se Rezoluta 1244 parashikon vetëm KFOR-in si një forcë të armatosur dhe ka pyetur se çfarë do të bëjë Ushtria e Kosovës.

Sipas tij, NATO dhe Shtetet e Bashkuara janë duke kërkuar që formimi i forcave të armatosura të Kosovës të kryhet përmes ndryshimeve kushtetuese dhe se kjo nuk mund të ndodhë pa përfaqësuesit serbë në Kuvendin e Kosovës.

epa05836493 A photograph made available on 08 March 2017 and dated 05 March 2017 shows members of Kosovo Security Force (KSF) attending the ceremony to mark the 19th anniversary of Kosovo Liberation Army (KLA) Commander Adem Jashari death, in Pristina, Kosovo. President of The Republic of Kosovo Hashim Thaci during his speech in the ceremony announced that he will submit to the Parliament the draft law on transforming the Kosovo Security Forces (KSF) into an Army. NATO Secretary General Jens Stoltenberg has released a statement saying that on 08 March 2017 he has spoken to Hashim Thaci to convey the serious concerns of NATO Allies about recent proposals by the Kosovo authorities to transform the Kosovo Security Force (KSF) into an armed force, without a constitutional change. However, should the mandate of the KSF now evolve in the way proposed, NATO will have to review its level of commitment, particularly in terms of capacity-building he said in the statement. EPA/VALDRIN XHEMAJ

Qeveria e Kosovës miratoi të enjten një projektligj për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës – KBS në ushtrinë e Kosovës dhe e përcolli atë në Kuvend për miratim. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts