Prag-protesta, SHBA i “heq” mandatin opozitës: zgjodhët të ikni, lërini të tjerët të punojnë

Një ditë para protestës së paralajmëruar të opozitës, Ambasada Amerikane në Tiranë ka lëshuar një prej deklaratave më ashpra, ku, veç thirrjes për mosushtrim dhune, i ka bërë të qartë dyshes PD-LSI se tashmë që kanë lënë mandatet nuk kanë asnjë të drejtë të diktojnë mbi zhvillimet në Shqipëri.

“Pavarësisht se protesta paqësore është një shtyllë themelore e demokracisë, nxitja apo kryerja e veprimeve të dhunshme, përfshirë edhe shkatërrimin e pronës publike, janë të paligjshme. Ne i nxisim të gjithë aktorët e demokracisë shqiptare që të ushtrojnë vetëpërmbajtje në protestën e 16 marsit.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara i konsideron Qeverinë dhe Parlamentin aktual të Shqipërisë të zgjedhura në mënyrë legjitime nëpërmjet zgjedhjeve të vitit 2017, të njohura ndërkombëtarisht. Ne vlerësojmë punën e mirë që është bërë në zbatimin e reformës në drejtësi në Shqipëri, si dhe përparimin në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Ka ende punë për të bërë.

Ndërkohë që, ata ish-anëtarë të Parlamentit të cilët vendosën të braktisin mandatet, hoqën dorë nga detyrimet e tyre ndaj qytetarëve shqiptarë, duhet të lejojnë ata që duan të punojnë për të ardhmen e vendit të bëjnë punën e tyre.

Ne mbështesim të gjithë ata që vazhdojnë të jenë të përfshirë në procesin demokratik në Parlament, në mënyrë që Shqipëria të vazhdojë të ecë përpara, drejt anëtarësimit në Bashkimin Europian”, thuhet në mesazhin e përfaqsisë së Uashingtonit në Tiranë. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts