Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PËRBALLJA: Sherrnajë në debatin e parë me Trump dhe Biden: kush fitoi?

Presidenti republikan Donald Trump dhe kundërshtari demokrat Joe Biden u përplasën ashpër për menaxhimin e krizës koronare, mbi ekonominë dhe taksat, në debatin e parë të së martës, të shënuar nga inkursionet e pandërprera të Trump.

Në një debat kaotik presidencial, Biden sulmoi Trump për mënyrën se si ai udhëhoqi krizën e koronavirusit, duke thënë se presidenti i SHBA panikoi dhe nuk arriti të mbrojë amerikanët ndërsa Trump mbrojti rrugën e tij.

“Ne bëmë një punë të shkëlqyeshme. Ju kurrë nuk do të bënit një punë kaq të mirë, nuk është në gjakun tuaj”, tha Trump.

Biden akuzoi Trump për hapjen e ekonomisë me koston e viktimave COVID-19, dhe Trump për Biden tha se dëshironte të mbyllte vendin me koston e ekonomisë.

Ata nuk ranë dakord as për vaksinimin kundër COVID.

Trump tha se do të duheshin javë që vaksina të përfundonte dhe Biden shtoi se nuk do të ishte gati deri në mes të vitit të ardhshëm.

Inkursionet e pandërprera të Presidentit

Disa nga mendimet e dy kandidatëve ishin dobët të dallueshme, pasi të dy ranë në kopje, por Trump tejkaloi shumë Biden në këtë.

Të dy kandidatët shpesh flisnin njëkohësisht, ndërsa moderatori kërkonte rend.

Chris Wallace-it iu desh të paralajmëronte disa herë, veçanërisht Presidentin Trump.

“Sinqerisht, ju jeni më ndërhyrës”, i tha Wallace Trump. “Ju lutemi lini ish-Zv.Presidentin të flasë”, shtoi moderatori.

Biden një herë iu drejtua Trump: “A do të heshtësh pak morr burrë?!”

Trump ndezës dhe Biden më i moderuar debatuan për një gamë të gjerë çështjesh politike urgjente, përfshirë pandeminë, e cila ka shuar më shumë se 200,000 njerëz në Shtetet e Bashkuara, protestat kundër padrejtësisë racore dhe luftën për Gjykatën e Lartë të SHBA.

“Ju jeni presidenti më i keq që Amerika ka pasur ndonjëherë”, akuzoi Biden Trump, duke shtuar se do të ishte mirë që ai të ndalonte së luajturi golf dhe të shkonte në punë.

“Unë bëra më shumë në 47 muaj sesa ti në 47 vjet,” u përgjigj Trump.

Të gjitha sipas rregullave epidemiologjike

Presidenti republikan dhe kundërshtari i tij demokrat nuk shtrënguan duart kur hynë në debatin e parë, duke mbajtur distancë të përcaktuar nga protokollet epidemiologjike.

Të dy kandidatët hynë në skenë në të njëjtën kohë dhe i buzëqeshën moderatorit të Fox News Chris Wallace, i cili u tha se nuk duhet të shtrëngonin duart.

Ai gjithashtu tha se kandidatëve nuk u janë dhënë pyetje paraprakisht dhe se ai ka zgjedhur vetë temat.

Organizatorët thanë se kishte rreth 80 njerëz në audiencë, përfshirë anëtarët e familjes, stafin e fushatës, zyrtarë të shëndetit dhe të sigurisë dhe gazetarë.

Biden, 77 vjeç, ka një avantazh të vazhdueshëm ndaj Trump, 74 vjeç, në sondazhet e opinioneve përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit.

Emërimi në Gjykatën e Lartë

Pesëmbëdhjetë minutat e para të debatit, i cili filloi në 9:00 pasdite me kohën lokale, ose 3:00 pasdite CET, iu kushtuan emërimit në Gjykatën e Lartë të SHBA.

Të shtunën, Trump emëroi Amy Coney Barrett si gjyqtare të Gjykatës Supreme, një pozicion të mbajtur nga Ruth Bader Ginsburg, e cila ndërroi jetë.

Kandidatët për Gjykatën e Lartë duhet të konfirmohen me shumicë në Senat, i cili aktualisht kontrollohet nga republikanët.

“Ne i fituam zgjedhje dhe zgjedhjet kanë pasoja,” tha Trump, duke shtuar se Senati ka një shumicë republikane.

Trump përsëri vlerësoi një gjykatëse të retë mundshme, ndërsa Biden u zotua që Senati do të votojë për emërimin e saj pas zgjedhjeve.

Demokratët po përpiqen të shtyjnë vendimin dhe besojnë se fituesi i zgjedhjeve presidenciale në nëntor duhet të vendosë për një emërim të përjetshëm midis nëntë anëtarëve të Gjykatës së Lartë të SHBA.

Biden nuk iu përgjigj pyetjes nëse ai do të mbështeste një rritje të numrit të gjykatësve në Gjykatën e Lartë nëse fitonte zgjedhjet.

Debati u zhvendos nga emërimi në Gjykatën e Lartë në çështjen e sigurimit shëndetësor.

Pasi Trump sqaroi propozimin shëndetësor, Biden tha: “Ai nuk ka një plan shëndetësor. Fakti është se ky njeri nuk e di se për çfarë po flet”.

Pak më vonë, ai pohoi, “Të gjithë e dinë se ai është një gënjeshtar”.

Trump: Kam paguar miliona taksa

Si pjesë e temës së ekonomisë, moderatori e pyeti Trump nëse raportet e botuara nga New York Times të sielën, sipas të cilave ai pagoi vetëm 750 dollarë taksë federale mbi të ardhurat në 2016 dhe 2017, ishin të vërteta.

“Kam paguar miliona dollarë, por nuk dua të paguaj taksa nëse kam humbje,” tha ai.

NYT raportoi se Trump nuk ka paguar taksë mbi të ardhurat për dhjetë nga 15 vitet e fundit, pavarësisht se ka fituar 427.4 milion dollarë nga shfaqjet e tij televizive dhe projektet e tjera të licencuara në 2018.

Të martën, përpara debatit, Biden njoftoi kthimet e tij tatimore për 2019.

Dokumentet, të botuara nga kandidati demokrat për Shtëpinë e Bardhë në faqen e saj të internetit, tregojnë se Biden dhe gruaja e tij paguan 299,346 dollarë dollarë për taksa federale vitin e kaluar.

I pyetur nëse ai mendonte se duhej të zgjidhej, Trump tha se asnjë president nuk ka bërë më shumë për vendin sesa ai.

“Asnjëherë nuk ka pasur një administratë që ka bërë atë që bëra unë,” tha ai, duke përmendur, ndër të tjera, ekonominë dhe unitetin kombëtar.

Diskriminimi racor dhe supremacistët e bardhë

Ai e përshkroi Biden si një “kukull të së majtës radikale”.

Ata gjithashtu u përplasën për çështjen e diskriminimit racor, ku Biden akuzoi Trump si racist dhe gjenerimin e urrejtjes racore.

Trump e ktheu topin, duke thënë se Biden, kur ishte senator, votoi për një ligj të viteve 1990 që shkoi në dëm të afro-amerikanëve.

I pyetur nëse ai do të dënonte supremacistët e bardhë, Trump tha: “Sigurisht, unë dua ta bëj atë”, por ai nuk i dënoi ata.

Ai më pas shtoi se dhuna më e keqe në vend vjen nga e majta ekstreme.

Shumica e shikuesve të debatit mendojnë se Biden fitoi

Sipas një sondazhi të CBS pas debatit, shumica e shikuesve menduan se ai kishte një ton “negativ”, me vetëm 17 përqind që thanë se ndienin dridhje pozitive gjatë konfrontimit.

Sondazhi zbuloi se 48 përqind e njerëzve mendojnë se kandidati demokrat Joe Biden ishte më i mirë dhe 41 përqind mendojnë se Donald Trump fitoi debatin. Të tjerët mendojnë se janë të barabartë.

CBS vëren se më shumë njerëz që panë debatin mbështetën Biden, raporton dpa.

Një total prej 69 përqind e të anketuarve thanë se ishin “mërzitur” nga debati Trump-Biden, dhe vetëm 17 përqind thanë se diskutimi “i informoi” ata. Gati 20 përqind e njerëzve thanë se përballja ishte pesimiste. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts