Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Përballë Turqisë në tensionet detare, BE zgjedh Qipron: është e jona!

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel premtoi të mërkurën se BE do të mbrojë të drejtat e anëtares së saj, Qipros, në një mosmarrëveshje me Turqinë mbi të drejtat detare dhe të energjisë.

Vizita e Michel në ishull erdhi një ditë pasi Turqia njoftoi se anija e saj e kërkimit në det, “Yavuz”, do të vazhdonte kërkimin e naftës dhe gazit pranë Qipros deri në 12 tetor, pavarësisht thirrjeve ndërkombëtare për t’u tërhequr.

Zyrtari i lartë i Brukselit arriti në Qipro përpara një takimi të jashtëzakonshëm të udhëheqësve të BE javën e ardhshme për t’u marrë me veprimet turke në Mesdheun lindor, i cili do të diskutojë sanksionet e mundshme kundër Ankarasë.

“Bashkimi Evropian shpreh solidaritetin e tij me Qipron, i cili po përballet me një situatë të vështirë. Kjo është arsyeja pse ne kemi vendosur të mbledhim një samit mbi marrëdhëniet me Turqinë,” u tha Michel gazetarëve pas takimit me presidentin qipriot Nicos Anastasiades.

“Unë mendoj se duhet të jemi të vendosur në mbrojtjen e të drejtave të të gjithë vendeve tona anëtare, përfshirë Qipron,” u citua Michel të thoshte nga AFP.

Tensione të mëdha

Dërgimi i një anijeje kërkimore turke në ujërat e Mesdheut lindor, të cilën Qipro dhe Greqia e konsiderojnë zonën e tyre ekskluzive ekonomike, ka shkaktuar tension të madh në javët e fundit.

Bashkimi Evropian ka kritikuar ashpër Ankaranë dhe ka kërcënuar me sanksione.

Turqia hedh poshtë kritikat dhe pretendon se ujërat në të cilat ajo shpoi pjesën e poshtme janë pjesë e brezit kontinental turk. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts