Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Për hir të fëmijëve! Një lutje për falje drejtuar presidentit Trump

Partnerja e themeluesit të WikiLeaks Julian Assange apeloi në një mesazh në Twitter, të postuar sot, në Falënderimet, që Presidenti Trump ta falë.

Stella Moris postoi një foto të dy fëmijëve të tyre të vegjël në Twitter dhe shkruajti: “Këta janë djemtë e Julianit, Max dhe Gabriel. Ata kanë nevojë për një baba. Familja jonë duhet të jetë përsëri e plotë. Ju lutemi sillni në shtëpi para Krishtlindjeve “.

Assange, 49-vjeç, është në një burg britanik me siguri të lartë në pritje të vendimit të një gjykatësi nëse ai mund të ekstradohet në SHBA për të dhënë përgjigje atje për akuzat e spiunazhit.

Morris tha se ai ishte i izoluar në qelinë e tij për më shumë se një javë për shkak të shpërthimit të pikës së nxehtë të virusit corona në bllokun e tij të burgut.

Assange ndoqi seancën e ekstradimit në Gjykatën Qendrore Penale të Londrës në shtator dhe tetor për katër javë.

Gjykatësi në atë rast tha se do ta shpallte vendimin më 4 janar.

Prokurorët amerikanë kanë akuzuar Assange me 17 akuza spiunazhi dhe një akuzë të keqpërdorimit të kompjuterit mbi publikimin e dokumenteve sekrete ushtarake amerikane përmes ËikiLeaks dhjetë vjet më parë.

Për këto akuza mund të jepen gjithsej 175 vjet burg.

Mbrojtja e Assange thotë se ai është një gazetar dhe se ka të drejtën e mbrojtjes sipas Ndryshimit të Parë të Kushtetutës Amerikane për botimin e dokumenteve që zbuluan aktivitetet e ushtrisë amerikane në Irak dhe Afganistan. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts