Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Partitë pro pavarësisë së Katalonjës bien dakord për rezolutën e “vetëvendosjes”

Tre partitë pro pavarësisë së Katalonjës, të cilat kanë 70 nga 135 vendet në parlamentin rajonal të Barcelonës, ranë dakord të martën për një tekst rezolute që synon të vazhdojë “rrugën drejt vetëvendosjes”.

Duke vepruar kështu, ata i dhanë një përgjigje të përbashkët aktvendimit të Gjykatës Supreme Spanjolle, e cila dënoi 12 liderë katalanas tetë ditë më parë për organizimin e një referendumi të ndaluar të pavarësisë në 2017.

Deklarata nuk është një dokument detyrues, por avokatët katalanas të pavarësisë duan të tregojnë se referendumi është vullneti i popullit.

Teksti “mbron të drejtën e vetëvendosjes dhe sovranitetit të popullit të Katalonjës, në mënyrë që të mund të përcaktojë të ardhmen e tij politike”.

Së bashku për Kataloninë (JxCat), e majta Republikane Katalanase (ERC) dhe Uniteti Kombëtar (CUP) do t’i dërgojnë një rezolutë në parlamentit të Katalonjës dhe do ta miratojnë atë, pasi ato kanë shumicën.

Por kjo është në kundërshtim me dispozitat e Gjykatave Supreme dhe Kushtetuese të Spanjës, të cilat deklaruan në gjykimet e tyre se Kushtetuta spanjolle nuk lejon një referendum për pavarësinë.

Sidoqoftë, kryetari i parlamentit katalanas Roger Torrent, një anëtar i ERC, miratoi votimin mbi deklaratën.

“Ne do të marrim të gjitha pasojat e mundshme, si juridike ashtu edhe personale, në mënyrë që të diskutohet gjithçka në Parlament”, tha Torrent.

Partitë e opozitës, të cilat mbrojnë integritetin e Spanjës në parlamentin katalanas, thanë që deklarata ishte një “tymnajë”, në një përpjekje për të mbuluar dallimet midis tre partive të pavarësisë.

Përgjigja e përbashkët e të tre palëve ishte pritur për ditë, por për shkak të mendimeve të tyre të ndryshme se si t’i përgjigjeshin burgimit nëntë deri në 13 vjet për udhëheqësit e dënuar, nuk kishte asnjë pozicion të vetëm.

Palët individualisht kanë bërë deklarata duke kritikuar gjykimet.

Protestat në rrugë u organizuan nga shoqata dhe sindikata të ndryshme qytetare.

Në tetor 2017, zyrtarët e dënuar mbajtën një referendum megjithë ndalimin në Gjykatën Kushtetuese të Spanjës dhe më pas shpallën “Republikën e Katalonjës”.

Sidoqoftë, kjo nuk u bë realitet. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com