Partia e Mandelës shkarkon Presidentin e Afrikës së Jugut

Ndryshim pushteti në Afrikën e Jugut.

Pas një takimi që zgjati 13 orë, Komiteti Ekzekutiv i Kongresit Kombëtar Afrikan (ANC) ka vendosur të largojnë presidentin e vendit, Jacob Zuma.

Vendimi është marrë pasi Zuma ka refuzuar të japë dorëheqjen.

Zuma, pas 9 vjet pushteti e ka çuar vendin e tij në tatëpjetë ekonomikë, ndërkohë që një lumë akuzash janë hedhur ndaj tij për korrupsion.

ANC është partia që themeleoi Nelson Mandela dhe që erdhi në pushtet në vitin 1992 pas mbylljes së Aparteidit.

Prej atëherë është partia që mban pushtetin pa u ndalur në vend. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts