Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Parashikimi rus: kur do arrihet imuniteti i tufës dhe kur merr fund pandemia COVID

Shkencëtarët nga Universiteti Federal i Krimesë kanë arritur në përfundimin se imuniteti i tufës ndaj COVID-it mund të zhvillohet deri në verën e ardhshme, tha Vladimir Oberemok, një profesor në atë universitet.

Muniver Gafarova, një lektor në Akademinë Mjekësore të Universitetit, kujtoi se përhapja e infeksionit ndalet kur 50 deri në 60 përqind e popullsisë zhvillon imunitet ndaj tij.

Sipas Oberemok, vetëm 3 përqind e atyre që morën pjesë në studimin e imunitetit të tufës në gusht kanë imunitet ndaj infeksionit të koronavirusit.

“Tani është 15 deri në 20 përqind. Mund të themi se do të tejkalojmë pragun e kërkuar, ndoshta deri në verën e ardhshme,” tha Oberemok, duke shtuar se pandemia do të fillojë të ulet në një vit, pasi të bëhen vaksina të reja, të prodhohen ilaçe dhe të zhvillohet imuniteti i tufës.

“Duke parë virusin SARS-CoV në 2002-2003, ai nuk vrau shumë njerëz, rreth 800, por lidhet me virusin SARS-CoV-2 që aktualisht po qarkullon. Dhe mund të kujtojmë se hulumtimi i kryer atëherë tregoi se antitrupat në gjaku i të mbijetuarve mbetet për të paktën një vit dhe qelizat T të kujtesës kanë qenë atje deri në gjashtë vjet,” tha Oberemok.

“Nëse ndjekim këtë skenar dhe shpresojmë se SARS-CoV-2 do të jetë një virus i ngjashëm, ne kemi një shans të mirë që njerëzimi më në fund të heqë qafe këtë barrë pandemike deri në 2022,” shtoi ai. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts