Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pandemia: Turizmi botëror, në një humbje prej 320 miliardë dollarë

Organizata Botërore e Turizmit (UNWTO) njoftoi sot se humbjet për shkak të pandemisë së virusit korona arrijnë në 320 miliardë dollarë, dhe se numri i turistëve ra me 300 milion.

Sipas të dhënave të publikuara sot, humbjet deri në maj të këtij viti janë tre herë më të larta se humbjet nga kriza ekonomike botërore në 2009.

Edicioni i fundit i Barometrit Botëror të Turizmit UNWTO tregoi se kufizimi i lëvizjes i paraqitur si përgjigje e pandemisë çoi në një rënie prej 98 përqind të numrit të turistëve në maj në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Sekretari i Përgjithshëm i UNWTO, Zurab Pololikashvili tha se shifrat e fundit tregojnë se sa e rëndësishme është të fillosh turizmin sa më të sigurt dhe që kjo rënie dramatike në turizëm i vë miliona në rrezik të humbin jetesën e tyre, përfshirë vendet në zhvillim.

Rimëkëmbja deri në gjysmën e dytë të 2021

“Qeveritë në të gjitha rajonet e botës kanë një përgjegjësi të dyfishtë – ta bëjnë shëndetin publik një përparësi, por edhe të mbrojnë vendet e punës. Ata duhet të ruajnë frymën e bashkëpunimit dhe solidaritetit që përcaktuan përgjigjen tonë ndaj kësaj sfide të përbashkët dhe të përmbahen nga marrja e vendimeve të njëanshme që mund të minojnë besimin dhe besimin në të cilin kemi punuar kaq shumë,” tha Pololikashvili.

Edhe pse turizmi po kthehet ngadalë në disa destinacione, indeksi i besimit i UNWTO ka rënë në një rekord të ulët, si për periudhën janar-prill 2020 ashtu edhe për perspektivën maj-gusht, dhe shumica e ekspertëve të organizatës presin që turizmi ndërkombëtar të rikuperohet deri në gjysmën e dytë të vitit 2021. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts