Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PANDEMIA/ Rasti i paprecedent i Iranit: a po shfaqet një valë e dytë koronare?

Irani është i kërcënuar me mundësinë e rikthimit në krizën politike dhe shëndetësore pasi të dhënat e fundit tregojnë një rritje të numrit të njerëzve që vuajnë nga koronavirusi.

Vetëm një muaj më parë, dukej sikur autoritetet kishin vënën nën kontroll epideminë, por vala e dytë është padyshim e sigurt që është kthyer, raporton The Guardian.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë të lëshuar të enjten, Irani regjistroi 3.574 raste të reja në vetëm 24 orë. Për ditën e tretë me radhë, ata po regjistrojnë më shumë se 3,000 raste të reja në ditë.

Më shumë raste sesa në mes të pandemisë

Irani vendosi një rekord ditor për numrin e pacientëve në 30 mars, kur regjistroi 3,186 raste. Irani është një nga vendet e para në Lindjen e Mesme ku koronavirusi u përhap vrullshëm në shkurt.

Përkundër rritjes së vazhdueshme të numrit të pacientëve ditët e fundit, autoritetet iraniane po heqin me shpejtësi ndalimin për dyqane, xhami, shkolla, zyra dhe udhëtime. Kufiri me Turqinë është gjithashtu i hapur për trafik mallrash.

Ditët e fundit, drejtuesit e qeverisë kanë qenë ashpërsisht kritikë ndaj qytetarëve, duke i paralajmëruar ata të mos injorojnë rregullat dhe masat e prezantuara, veçanërisht në vendin e punës.

“Nëse nuk zbatoni udhëzimet e dhëna, qeveria do të detyrohet të rivendosë karantinën, e cila do të prishë jetën e përditshme dhe do të shkaktojë dëme serioze në të gjithë ekonominë”, tha Presidenti Hassan Rohani.

Ngushëllimi më i madh për Ministrinë e Shëndetësisë është fakti që numri i vdekjeve në ditë nuk po rritet në të njëjtën masë me numrin e të infektuarve të saposhfaqur, gjë që i jep rëndësi argumentit që numri i shtuar i rasteve të reja është rezultat i më shumë testimeve dhe regjistrimit të rasteve.

Numri i vdekjeve në 24 orët e fundit është 59, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave të koronavirusit në 8.071. Rekordi për numrin e vdekjeve u vendos në 4 prill, kur vdiqën gjithsej 158 njerëz.

Autoritetet iraniane tani duhet të vendosin nëse do të prezantojnë një karantinë të re ose të lënë masat ekzistuese në fuqi ditën kur vala e dytë gradualisht do të zhduket. Vetëm 10 ditë më parë, numri i infektimeve të reja ishte nën 2,000, dhe rritja e shpejtë e pesë ditëve të fundit nuk mund të shpjegohet lehtë me testime më të gjera.

Provincat më të prekura janë Khuzestan, Hormozgan, Kurdistan dhe Kermanshah, dhe qytetarët atje rekomandohen të veshin maska ​​mbrojtëse në publik.

Një fakt interesant në lidhje me Hormozganin thotë se 25 përqind e grave të infektuara, e morrën infeksionin në tregje.

Në Iran, rasti i parë i koronavirusit u regjistrua në 19 shkurt në qytetin Komu. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com