Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Pacolli, një letër për Vuçiç: njih pavarësinë e Kosovës dhe lëri serbët të qetë

Ministri i Jashtëm e njëherësh zv.kryeministri i Kosovës Behgjet Pacolli, i ka dërguar një letër të hapur presidentit serb Aleksandar Vuçiç, duke ftuar për të njohur Republikën e Kosovës.

Letra ishte si reagim pas takimit të djeshëm të Vuçiçit me përfaqësuesit e serbëve nga Kosova, me të cilët bisedoi për gjendjen aktuale politike.

Pacolli thotë se në këtë takim, Vuçiç u përpoq që të të shmangë njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Në letrën për liderin serb, e quajtur “Letra e vullnetit të mirë”, Pacolli shkruan se Vuçiç ka qasje të gabuar ndaj historisë dhe se Kosova është një shtet me bazë në liri, demokraci dhe prosperitet,.

Pacolli pretendon se serbët në Kosovë jetojnë në një mjedis të sigurt dhe në përputhje me rendin ligjor dhe institucional.

Ajo gjithashtu beson se është koha që Serbia të lejojë serbët të jetojnë jetën e tyre pa ndërhyrje. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts