Njihuni me shpellën gjigante në Kinën jugore, e veçantë dhe misterioze

E vendosur në rajonin malor të qarkut Ziyun në Kinën jugore, shpella e madhe “Miao” ka një vëllim prej 10.78 milionë metra kub.

Kjo është shpella më e madhe në botë sipas vëllimit dhe renditet e dyta më e madhe në sipërfaqe.

Shpella e sheshuar prej 117.986 metra katrorë është e dyta pas shpellës Sarawak të Malajzisë, e cila është 154,500 metra katrorë.

Zona masive është e barabartë me madhësinë e 22 fushave të futbollit dhe madje mund të përshtatet me katër kopje të Piramidës së Madhe të Gizës.

Me gjatësi prej mbi 850 metra, mund të përfshijë një “Boeing 747” brenda.

Shkencëtarë nga Kina dhe Franca zhvilluan një ekspeditë 19 ditore e quajtur “Pearl” që filloi më 11 prill.

Pamja e pabesueshme e shpellës lëshuar të hënën tregojnë një vrimë të zezë katrore që shënon hyrjen e shpellës që gjendet në lumin Getu.

Rrjedha e lumit pastaj çon në sallën e hyrjes së labirintit, e cila është e mbuluar nga një peizazh i huaj me stalagmite të mëdha.

Këto formacione shkëmbore dramatike thuhet të jenë të larta deri 45 metra, të cilat janë ndër më të mëdhatë në botë.

Këto formohen falë shpellës që ndodhet nën një det për 600 milionë vjet, duke grumbulluar shtresa të sedimenteve gëlqerore.

Një lumë do të rrjedhë përmes kanionit qendror gjatë periudhave me shi, duke thelluar dhomën dhe duke transportuar grimcat e shkëmbit.

Gurët e madhësisë së shtëpive dhe shkëmbinjtë gjigantë grumbullohen në majë të njëri-tjetrit në kodra guri brenda çudisë natyrore.

Mrekullia nëntokësore është gjithashtu një labirint i fosileve dhe kristaleve, duke krijuar një vend surreal.

E konsideruar se shpella “Miao” sipas grupit etnik të Kinës Jugore që jetojnë në zonë, shpella e madhe qëndron në sistemin e shpellës Gebihe nën Ziyun Getu He Chuandong Parkun Kombëtar të Kinës./tesheshi.com/

Expedition members row into the Miao Room Chamber, China's largest cave chamber by volume, in Ziyun County, Guizhou Province, south-west China. It is ranked second in surface area to the Sarawak Chamber in MalaysiaThe sprawling 1.27 million square feet (117,986 square meters) cave in south-west China is ranked second in surface area to Malaysia's Sarawak Chamber that has about 1.66 million square feet (154,500 square meters) of expanse

auto pjese dak

Related posts