Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një samit për Klimën në Hollandë, kthimi i madh i Shteteve të Bashkuara

Shtetet e Bashkuara po kthehen në veprimet globale të klimës të hënën në një Samit virtual të adaptimit të klimës për të propozuar zgjidhje praktike për ta bërë planetin më elastik ndaj efekteve të ndryshimit të klimës.

Më pak se shtatë ditë pasi Presidenti Joe Biden njoftoi kthimin e Shteteve të Bashkuara në Marrëveshjen e Klimës së Parisit 2015, i dërguari i tij i posaçëm John Kerry bashkohet me rreth njëzet udhëheqës botërorë të hënën, duke përfshirë sekretarin aktual dhe ish-sekretarin e përgjithshëm të KB Antonio Guterres dhe Ban Ki -muaj, Zv.kryeministrin kinez Han Zheng, Kancelaren gjermane Angela Merkel, Presidentin francez Emmanuel Macron, Kryeministrin britanik Boris Johnson dhe udhëheqës të tjerë.

Në Samitin e Përshtatjes së Klimës (CAS), të organizuar nga Hollanda, pjesëmarrësit do të diskutojnë një sërë zgjidhjesh praktike dhe plane për të mbrojtur kombin dhe ekonominë nga thatësira, goditjet e nxehtësisë, ngritja e niveleve të detit dhe përmbytjet deri në 2030.

Përpara samitit, më shumë se 3,000 shkencëtarë nga e gjithë bota u bënë thirrje udhëheqësve për të mbrojtur më mirë njerëzit nga efektet e ngrohjes globale, shkruan Reuters.

“Bota jonë me ngrohje të shpejtë po përjeton ndërprerje të mëdha të shkaktuara nga thatësira të forta, zjarre, valë nxehtësie, përmbytje, ciklone tropikale shkatërruese dhe ngjarje të tjera ekstreme”, thonë shkencëtarët, përfshirë pesë fituesit e Çmimit Nobel.

“Nëse ne nuk i shtojmë përpjekjet tona tani dhe përshtatemi tani, rezultatet do të jenë një rritje e varfërisë, mungese e ujit, humbje në bujqësi dhe një rritje e migrimit me humbje të mëdha të jetës njerëzore.”

Ndryshimi i klimës mund të zvogëlojë prodhimin global të ushqimit me 30 përqind, të rrisë nivelin e detit dhe të shkaktojë më shumë stuhi që mund të detyrojnë qindra miliona banorë nga qytete dhe fshatra bregdetarë që të largohen nga shtëpitë e tyre,” tha organizatori i samitit Global Center on Adaptation. GCA)

“Nuk ka vaksinë për ndryshimin e klimës,” tha Presidenti i GCA, ish-Sekretari i Përgjithshëm i KB Ban Ki-mun, duke theksuar se “gjithçka po ndodh shumë më shpejt sesa e mendojmë”.

Samiti nuk arrin në përfundime detyruese, por qeveria hollandeze ka njoftuar një plan veprimi me zgjidhje praktike.

Pritësi, kryeministri hollandez Mark Rutte, tha se vendi i tij, një e treta e së cilit është nën nivelin e detit, ka përvojë shekuj në mbrojtjen e tokës nga uji dhe shpreson ta ndajë atë me të tjerët.

“Nëse nuk mësojmë të menaxhojmë pasojat, nëse nuk mund të përshtatemi, efekti do të jetë katastrofik,” tha ai.

Samiti është i pari që përqendrohet në efektet e ndryshimit të klimës, theksojnë organizatorët, siç raportohet nga agjencia France Presse.

Samitet e mëparshme i janë kushtuar kryesisht luftimit të shkaqeve të ndryshimit të klimës, veçanërisht kundër emetimeve të gazeve serë.

Prandaj, udhëheqësit të hënën po adresojnë cenueshmërinë e disa vendeve të ekspozuara ndaj rritjes së niveleve të detit, kushteve të motit dhe mungesës së ushqimit. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts