Një rus në krye të Interpolit? Kremlini investohet për njeriun e tij

Kremlini ka dënuar të martën atë që e konsideron “ndërhyrje” në zgjedhjen e një presidenti të ri të Interpolit, të planifikuar këtë javë, pas protestave, veçanërisht nga senatorë amerikanë, në përgjigje të informacionit, duke thënë gjenerali rus është ndër më të preferuarat.

“Është një lloj ndërhyrjeje në zgjedhjen e një organizate ndërkombëtare”, tha Dmitry Peskov, zëdhënësi i Kremlinit.

“Si mund ta quajmë ndryshe?”

Delegatët Interpolit të mbledhur në Asamblenë e Përgjithshme në Dubai duhet të zgjedhin pasuesin e ish-kreut të tyre kinez, Menga Hongweija, i cili u zhduk në mënyrë misterioze në fillim të tetorit.

Të dy kandidatët në garë janë: presidenti i tanishëm i përkohshëm i Koresë së Jugut, Kim Jong-yang, dhe ish-zyrtar i lartë rus Alexander Prokopchuk.

Dhe në të përditshmen britanike Times, të dielën u publikua lajmi se zyrtarët presin që Prokopchuk, 56 vjeç, të  gjidhet president i Interpolit.

Kritikët e Kremlinit reaguan menjëherë ndaj këtij informacioni, veçanërisht investitori britanik Ëilliam Broëder, në konflikt me autoritetet ruse, si dhe senatorët e SHBA.

Në një letër të hapur të hënën, katër senatorë ftuan delegatët e Interpolit që të refuzonin kandidaturën e Prokopchuk. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts