Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Një mace alarmon mjekët italianë: çoi në varr të zonjën

Në Arezzo të Toscana-s në Itali, një grua ndërroi jetë pasi kafshua nga macja e saj.

Rasti, duke pasur parasysh që shkaku i COVID-19 është transmetimi i virusit nga kafsha te njeriu, ka tërhequr vëmendjen e shërbimeve shëndetësore, si dhe supozimin se kafsha ishte infektuar nga tërbimi, veçanërisht pasi askush nuk është regjistruar në Itali që nga viti 2013 më rasti tërbimi, dhe sëmundja konsiderohet e çrrënjosur.

Një virus nga grupi i Lyssavirus, i cili është tipik për lakuriqët, ishte i izoluar nga trupi i kafshës së ngordhur, dhe është i ndryshëm nga virusi që shkakton tërbimin te kafshët, njoftoi Instituti i Zoooprofylaxis në Venecia, ku u ekzaminua një mostër e indit të maceve të infektuara.

Përveç këtij rasti në Itali, Lyssavirus është izoluar edhe një herë tjetër. Ishte në 2002 kur kjo ndodhi nga trupi i një lakuriqi në Kaukaz, por asnjëherë nuk u përcaktua që ky virus të kalonte nga një kafshë tek një njeri.

Të gjithë personat që ishin në kontakt me macen e infektuar u trajtuan në mënyrë parandaluese me ilaçe të përshtatshme. Ministria italiane e Shëndetësisë njoftoi se situata është nën kontroll dhe se aktualisht nuk ka indikacione se virusi transmetohet nga kafsha tek një njeri. /tesheshi.com/

 

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com