Nis puna 2-vjeçare për të matur malin më të lartë në botë

Nepalit do t’i duhet dy vite për të matur malin Everest, mali më i lartë i botës, me synim për të gjetur lartësinë aktuale.

Kjo vjen pasi frika nga tërmeti i vitit 2015 mund të ketë ndikuar në lartësinë e tij.

Qeveria e Nepalit do të kryejë vetë matjet edhe pse institucionet kineze, indiane dhe të tjera u ofruan për të matur lartësinë e malit pas tërmetit.

Studimi gjithashtu do të japë informacion rreth efekteve të ndryshimeve klimatike në “kulmin” e planetit tonë.

Procesi i matjes tashmë ka filluar, me teknikë që kanë nisur punën javën e kaluar në lagjen “Udayapur”./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts