Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Nga samiti i NATO-s në Londër: Kjo është aleanca më e suksesshme në histori!

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO), Jens Stoltenberg, tha se megjithë ndryshimet midis vendeve anëtare, Aleanca do të vazhdojë të mblidhet rreth detyrës së saj kryesore, përkatësisht sigurisë së përbashkët.

Një samitin e filluar në Londër, ku janw bashkuar presidentët dhe kryeministrat e Aleancës, synimi wshtw pajtimi rreth një vizioni të sigurisë, lëkundër nga disa zhvillime globale.

Shtetet e Bashkuara kanë kundërshtuar një projektplan të sigurisë së NATO-s mbi Turqinë që tregon një kërcënim nga organizata terroriste YPG / PYD / PKK, dhe Turqia ka thënë se nuk do të aprovojë planet e sigurisë së shteteve të tjera anëtare derisa të miratohet plani.

Njeriu i parë i NATO-s, Stoltenberg, theksoi në fillim të seancës se ishte Aleanca më e suksesshme në histori që ndryshoi në përputhje me ndryshimet në botë.

Ai tha se është e vetmja platformë që bashkon Amerikën e Veriut dhe Evropën dhe një aleancë që kujdeset për sigurinë e afro një miliardë njerëzve.

Pritësi i samitit, njwherwsh kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, në fjalën e tij të hapjes theksoi se NATO shënon shtatë dekada të ekzistencës dhe bashkon 29 vende.

“Fakti që ne jetojmë në paqe sot, është një tregues i asaj që ku bazohet kjo aleancë. Në fund të fundit është se askush nuk do të mendojë të na mposhtë për aq kohë sa ne jemi bashkë dhe se askush nuk mund të fillojë një luftë”, tha Johnson.

Duke iu referuar Nenit të pestë të Traktatit të Atlantikut të Veriut, sipas të cilit sulmi ndaj cilitdo anëtari trajtohet si një sulm ndaj të gjithë Aleancës, Johnson tha se slogani i vetëm i NATO-s mund të ishte “Tw gjithw për një, një për të gjithë”.

Johnson tha më tej se historia ka treguar që paqja nuk duhet të shihet si një garanci e një gjendjeje. Ai tha se Mbretëria e Bashkuar kishte ndarë dy përqind të PBB-së për qëllime të mbrojtjes, në përputhje me marrëveshjen e arritur, dhe tha se të gjithë anëtarët duhet të përafrojnë veprimet e tyre me fjalë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts