Nga biznesi deri te Hollivudi – këto janë divorcet më të shtrenjta në histori (foto)

Pasi biznesmeni i njohur Jeff Bezos i dha fund martesës së tij disavjeçare me MakKenzie Bezos, dolën në qarkullim lajmet lidhur me divorcet më të kushtueshme në histori.

Ndarjet në fjalë u takojnë etapava të reja në histori dhe dhjetëshja e mëposhtme tregon shifrat që u kushtuan çifteve që morrën këtë rrugë.

10. Bob Johnson dhe Sheila Crump Johnson, 2002 — 400 milion $

10. Bob Johnson and Sheila Crump Johnson, 2002 — $400 million

Mogulët e televizionit Bob dhe Sheila Johnson kishin një pasuri të madhe të përabshkët që e kishin krijuar nga viti 1996 deri në vitin 2002, gjatë kohës kur ata kishin themeluar Black Entertainment Television.

Në vitin 2000 ata çifti i parë i miliarderëve. Pasi arritën këtë pasuri, menjëherë erdhi divorci, dhe Sheila u largua nga i shoqi me 400 milion dollarë.

Për çudinë e fatit, Sheila u martua më pas me gjyqtarit që e aprovoi divorcin e saj.

9. Mel Gibson dhe Robyn Moore, 2006 —425 milion $

9. Mel Gibson and Robyn Moore, 2006 — $425 million

Marrëveshja pothuajse gjysmë-miliardëshe mes aktorit Mel Gibson dhe Robyn Moore mbetet pagesa më e madhe e divorceve në historinë e Hollivudit.

Akti ishte një përgjysmim i pasurisë totale që aktori posedonte gjatë asaj kohe.

8. Craig McCaw and Wendy McCaw, 1997 — $460 million

8. Craig McCaw and Wendy McCaw, 1997 — $460 million

Pioneri i industrisë së telefonëve celularë, Craig McCaw  dhe publicistja Wendy McCaw u divorcuan në vitin 1997 me një marrëveshje prej 460 milionë dollarësh, njofton Forbes.

7. Dmitry Rybolovlev dhe Elena Rybolovlev, 2014 — 604 milion $

7. Dmitry Rybolovlev and Elena Rybolovlev, 2014 — $604 million

Elena Rybolovleva bëri kërkesë për divorc nga biznesmeni i famshëm rus Dimitry Rybolovleva, duek marrë si shkas “tradhtitë e vazhdueshme,” të cilat i ndante me miq dhe oligakë të tjerë.

Fillimisht ndaj saj u garantua një pagesë prej 4.5 miliardë dollarësh në vitin 2014, por pas një ankese nga oligarku, ajo iku me “vetëm” 640 milion.

6. Adnan Khashoggi dhe Soraya Khashoggi, 1980 —874 milion $

6. Adnan Khashoggi and Soraya Khashoggi, 1980 — $874 million

Në vitin 1961, tregtari i armëve në Arabinë Saudite, Adnan Khashoggi u martua me 20 vjeçaren Sandra Daly, e cila u konvertua në Islam dhe e ndërroi emrin në Soraya.

Në kulmin e pasurisë së tyre, çifti posedonte 17 shtëpi, tre aeroplanë dhe tre jahte.

Ata u divorcuan në vitin 1974, dhe marrëveshja e asaj kohe ishte 874 milion dollarë, ekuivalent me 2 miliardë të sotëm.

5. Harold Hamm and Sue Ann Arnall, 2012 — $975 milion $

5. Harold Hamm and Sue Ann Arnall, 2012 — $975 million

Procedurat e hidhura të divorcit mes manjatit të naftës Harold Hamm dhe gruas së tij Sue Ann Arnall përfunduan kur Harold nënshkroi një marrëveshje prej 974.8 milionë dollarësh për ish gruan.

Divorci pati një betejë gjyqësore shumëvjeçare për një kompensim me te madh, por përfundimisht mbaroi në vitin 2015.

4. Steve dhe Elaine Wynn, 2010 — 1 miliardë $

4. Steve and Elaine Wynn, 2010 — $1 billion

Pronarët e kazinove të Las Vegasit, Steve dhe Elaine Wynn ishin martuar me njëri-tjetrin jo një herë, por dy herë, nga 1963-ta deri në 1986, dhe nga 1991-shi deri në 2010.

Divorci i dytë thuhet të jetë një nga më të shtrenjtit e të gjitha kohërave. Megjithëse detajet janë mbajtur fshehur, përfundimi i tyre llogaritet rreth një miliardë.

3. Bernie Ecclestone dhe Slavica Radiç, 2009 — 1.2 miliardë $

3. Bernie Ecclestone and Slavica Radić, 2009 — $1.2 billion

Drejtori i Formula 1, Bernie Ecclestone, njëri nga më të pasurit në Britani të Madhe, u divorcua nga modelja kroate Slavica Radiç në vitin 2009.

Marrëveshja ende nuk dihet, por llogaritet të jetë me 1.2 miliardë $.

Rupert Murdoch dhe Anna Torv, 1999 — 1.7 miliardë $

2. Rupert Murdoch and Anna Torv, 1999 — $1.7 billion

Shefi mediatik Rupert Murdoch dhe gazetarja Maria Torv kishin qenë të martuar për 31 vjet dhe kanë 3 fëmijë

Por çifti pranuan një “ndarje miqësore” në vitin 1998. Detajet e ndarjes janë të pakta, por Torv thuhet se ka marrë 1.7 miliardë dollarë.

Të dy palët duket se kanë shëruar shpejt plagët: Murdoch u martua me Uendi Deng 17 ditë pas divorcit, ndërsa Torv lidhi kurorë me Uilliam Mann gjashtë muaj më pas.

1. Alec Wildenstein dhe Jocelyn Wildenstein, 1999 —3.8 miliardë $

1. Alec Wildenstein and Jocelyn Wildenstein, 1999 — $3.8 billion

Divorci më i kushtueshëm ka ndodhur në vitin 1999, kur biznesmeni francezo-amerikan dhe tregtari i veprave te artit Alec Wildenstein ka divorcuar gruan e tij prej 21 vitesh, Jocelyn Wildenstein.

Procedurat e divorcit rezultuan se Jocelyn morri 3.8 miliardë dollarë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts