Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Nën presion, Trump mbron vendimin për të vrarë Soleimanin

Presidenti amerikan Donald Trump të hënën mbrojti vendimin për vrasjen e Qassem Soleimani, duke pretenduar se gjenerali iranian paraqiste një “kërcënim të menjëhershëm” për SHBA.

“Media dhe partnerët e tyre demokratë po përpiqen me forcë të përcaktojnë nëse sulmi i ardhshëm nga terroristi Soleimani ishte” i menjëhershëm “dhe nëse skuadra ime kishte të njëjtin mendim për këtë çështje. Përgjigja për të dy pyetjet është ‘po’, por që, në fakt, nuk ka rëndësi të konsiderohet e kaluara e tij e tmerrshme”, shkroi Trump në Twitter.

Meqenëse u konfirmua që Soleimani, drejtuesi i njësisë elitë Quds të Gardës Revolucionare Irani, u vra në një sulm me avionë amerikanë pranë Bagdadit, zyrtarët e administratës amerikane kanë pretenduar se ata vepruan si reagim ndaj një në “rreziku të menjëhershëm” të sulmimit të diplomatëve dhe ushtarëve amerikanë në Irak dhe rajon.

Por agjensia britanike kujton faktin se demokratët dhe disa republikanë në Kongresin amerikan kanë vënë në dyshim arsyetimin për sulmin, duke paralajmëruar se nuk janë informuar në detaje më të mëdha.

Trump tha javën e kaluar se Irani kishte planifikuar të sulmonte katër ambasada amerikane përpara se Soleimani të vritej më 3 janar.

Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper, megjithatë, tha të dielën se ai nuk kishte parë prova konkrete nga shërbimet e inteligjencës që Irani po planifikonte një sulm ndaj katër ambasadave amerikane.

“Presidenti tha që ndoshta mund të ketë sulme të reja ndaj ambasadave. Unë e ndaj këtë mendim”, tha Esper.

Ai shtoi se Trump nuk citoi prova specifike.

I pyetur nëse shërbimet e inteligjencës ofruan prova konkrete për këtë, Esper u përgjigj: “Unë nuk kam parë ndonjë kur është në pyetje (një sulm i mundshëm iranian ndaj) katër ambasadave.” /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts