Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Në rivalitet apo partneritet me SHBA? Borrell konfirmon zonën e interesit të BE në Ballkan

Kreu i ri i diplomacisë së Brukselit, Josep Borrell, do të vizitojë Prishtinën dhe Beogradin në 30 dhe 31 janar për të treguar përkushtimin dhe qëllimin e tij personal për të mësuar “gjithçka që është e mundur” për të lehtësuar dialogun për normalizimin e marrëdhënieve Serbi-Kosovë.

Në të njëjtën kohë, Borrell dëshiron të bëjë të ditur se ai është negociatori kryesor në dialogun midis Serbisë dhe Kosovës dhe se rajoni është në fushën e ndikimit të Bashkimit Evropian.

Borrell theksoi se gjetja e një zgjidhje në dialogun Serbi-Kosovë do të ishte një përparësi personale kur ai mori detyrën si ministër të jashtëm të BE.

Ai më pas njoftoi se së pari do të vizitojë Prishtinën, ku nuk kishte qenë “kurrë”, dhe pastaj Beogradi, të cilin “ai e njeh mirë”.

“Përfaqësuesi i Lartë do të diskutojë nga të dy palët se si të rifillonin dialogun, i cili aktualisht është i ngecur. Ai synon të jetë një ndërmjetës i fortë, dhe kjo vizitë është hapi i parë në këtë drejtim”, tha zëdhënësi i BE, Peter Stano.

“E ardhmja e tyre është e lidhur me BE-në, dhe kjo flet qartë për rolin e BE-së në rajon, në Serbi dhe Kosovë”, thotë Stano.

Në Bruksel, të dy zyrtarisht dhe jozyrtarisht hedhin poshtë pretendimet e “lëshimit” të zgjidhjes së çështjes së Kosovës dhe pjesës tjetër të Ballkanit në “zonën e ndikimit amerikan”.

Ai shtoi se, megjithëse BE nuk u dallua publikisht, ekzistonte një koordinim midis Brukselit dhe Uashingtonit mbi rajonin.

“BE dhe SHBA janë duke punuar ngushtë së bashku. Ne kemi një axhendë shumë të ngjashme, e cila bazohet në ndihmën e vendeve të Ballkanit Perëndimor që të kalojnë në vlera dhe parime të rëndësishme për Perëndimin”, shpjegon Stano.

Qëndrimi i administratës së Brukselit se BE është dhe do të jetë rruga kryesore, por edhe një instrument i përparimit dhe stabilitetit në Ballkanin Perëndimor, mbështetet gjithashtu nga analistët evropianë. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts