Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ndodhia në Kapitol: pse gjermanët duan ta blindojnë Bundestagun?

Parlamenti gjerman – Bundestagu, në të cilën aktivistët anti-maskë u përpoqën të hynin në fund të gushtit, dëshiron të forcojë sigurinë e saj pas asaj çfarë ndodhi në Kongresin e SHBA.

Presidenti i Bundestagut Wolfgang Schauble tha të enjten se ai dëshironte të diskutonte sigurinë e parlamentit me zyrtarë të sigurisë së grupit parlamentar, autoritetet e qytetit të Berlinit dhe Ministrinë e Brendshme.

Mbështetësit e Presidentit në largim Donald Trump sulmuan Kongresin në Uashington të mërkurën, ku u vranë katër persona dhe u dëmtua pjesërisht brendësaë e ndërtesës.

“Ne tashmë kemi kërkuar një raport nga ambasada gjermane në Uashington se si mund të ketë pasur një tejkalim të dhunshëm brenda Capitol Hill,” shtoi Schauble.

Bundestagu, i vendosur në zemër të Berlinit, afër Portës së Brandenburgut, ishte skena e një përpjekjeje për invadim nga kundërshtarët e masave epidemiologjike më 29 gusht të vitit të kaluar, por forcat e policisë arritën t’i parandalonin ato. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts