Ndërron jetën Gilberto Benetton, një prej themeluesve të markës popullore të veshjeve

Gilberto Benetton, njëri nga themeluesit e markës së famshme të rrobave me të njëjtin emër, vdiq të hënën në mbrëmje në moshën 77-vjeçare.

“Gilberto Benetton ka vdekur në shtëpinë e tij në Treviso të sëmundjes. Me të në momentet e fundit ishin gruaja Lalla, vajzat Barbara dhe Sabrina dhe dhëndëri Ermanno”, sipas një deklarate.

Ai vdiq tre muaj pasi vëllai i tij më i vogël Carl, vdiq në korrik në moshën 74-vjeçare

Gilberto është vëllezërit Luciano dhe Carlo dhe motra e tij Giuliana, themeluar kompaninë në vitin 1965 në Ponzano Veneto, një fshat në verilindje të Italisë, e cila u krijuar fillimisht për rroba të punuar me shtiza.

Idenë e krijimit të kompanisë prezantoi bëllai më i madh, Luciano, dhe së shpejti ata nxorrën në treg këmisha të lehta lehtë leshi me ngjyra të ndryshme, duke mahnitur një numër të madh njerëzish në mbarë botën.

Veshjet e United Benetton of Colors, u bënë që atëherë të suksesshme, ku kulmin e patën nga viti 1982 e der në vitin 2000.

Familja Benetton qarkulloi 2.1 miliard euro në vitin 2017. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts