NASA: Teleskopi Orbital zbulon “Super-Tokën” dhe “Tokën e Ngrohtë”

Pesë muaj pas fillimit të tij, teleskopi orbital i NASA-s, TESS, që ka si mision kërkimin për planetëve jashtë sistemit diellor, zbuloi dy të tillë të largët, thanë zyrtarët të enjten.

Bëhet fjalë pë planetet “Super-Toka” dhe “Toka e Nxehtë”, të ndodhura në sisteme të largëta diellore me të paktën 49 vjet dritë.

Misioni TESS do të zgjasë dy vjet dhe do të kushtojë 337 milionë dollarë, dhe synon të zgjerojë njohuritë e astronomëve për të ashtuquajturën exoplanets rreth rreth yjeve të largëta.

Planetet e zbuluara janë të mbyllura për jetën, thotë shkencëtarja Sara Seager, e cila pret shumë zbulime të reja të këtij sateliti.

Ne do të duhet të presim për të parë se çfarë do të zbulojë TESS”, tha Seager.

“Ne e dimë se ka planete në qiellin e natës dhe presim që ato të gjenden”.

Tess duhet të vazhdojë punën e tij të teleskopit hapësinor Kepler, një paraardhës i cili zbuloi shumë prej 3.700 exoplanets në 20 vitet e saj të operimit.

NASA pret që TESS të zbulojë shumë nga botët e panjohur, disa prej të cilave mund të jenë me qindra sa madhësia e Tokës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts