Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MITI/ “Sherri” tipik ballkanik bullgaro-maqedonas vazhdon: i kujt është Goce Delcev?

Komisioneri i Brendshëm i BE, Ylva Johansson tha se ajo ishte në bisedime me autoritetet bullgare për të gjetur një zgjidhje për bllokimin e Sofjes në marrëveshjen e Frontex me Maqedoninë e Veriut mbi menaxhimin e integruar të kufirit, por media njoftoi se Bullgaria nuk po dorëzohej në mosmarrëveshjet bilaterale me vendin.

Sipas burimeve diplomatike, Sofja refuzon të miratojë marrëveshjen e Maqedonisë Veriore me Bashkimin Evropian për menaxhimin e kufirit për shkak të mosmarrëveshjeve dypalëshe historike dhe të identitetit midis Shkupit dhe Sofjes.

Gjuhë maqedonase me shënim

Dukej se pas 1 gushtit 2017, kur u nënshkrua marrëveshja për miqësi dhe marrëdhënie të mira fqinjësore midis Maqedonisë Veriore dhe Bullgarisë, gjërat do të shkonin më mirë midis dy vendeve fqinje.

Puna e komisionit të përbashkët për çështjet historike dhe mosmarrëveshjet mbi ekzistencën e gjuhës dhe identitetit maqedonas ka bërë që Sofja të kërcënojë hapur për të bllokuar fillimin e bisedimeve të pranimit të Maqedonisë Veriore me BE, të planifikuar për në fund të vitit 2020, nëse Shkupi nuk heq dorë nga historia dhe identiteti maqedonas.

Muajin e kaluar, Sofja u dërgoi një memorandum vendeve anëtare të BE duke kërkuar që maqedonishtja të përmendet në dokumentet e BE si gjuha zyrtare e Maqedonisë Veriore, ose si gjuhë maqedonase me shënimin se është një gjuhë sipas Kushtetutës së Maqedonisë Veriore.

Në të njëjtin dokument, Sofja akuzoi autoritetet maqedonase për falsifikim të historisë duke përvetësuar Goce Delcev, një revolucionar dhe një nga themeluesit e organizatës revolucionare të VMRO-së dhe se gjuha dhe kombi maqedonas u krijuan artificialisht gjatë Jugosllavisë komuniste.

Heroi i kujt është Goce Delçev?

Në një intervistë me televizionin maqedonas Sitel, zv.kryeministri bullgar dhe njëherësh ministri i Mbrojtjes Krasimir Karakachanov, tha se opsioni ishte i hapur për Sofjen të bllokonte fillimin e bisedimeve të pranimit të Shkupit me BE dhe se do të ishte mirë që ky të ishte një mësim që politikanët maqedonas duhet të mësojnë.

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev nuk doli me një qëndrim konkret për këtë çështje, duke njoftuar se ekziston mundësia e një bllokade bullgare në rrugën për në BE, por përsëri theksoi se negociatat janë intensifikuar, se qëllimi është që të arrihet një zgjidhje deri më 10 nëntor, kur Samiti i Procesit të Berlinit, i kryesuar nga Maqedonia Veriore dhe Bullgaria, do të mbahet, por nuk specifikoi një zgjidhje të mundshme.

Ndërsa historianët maqedonas nga komisioni i përbashkët dolën me mendimin se ishte e pranueshme për ta që Goce Delchev të ishte një hero i përbashkët i historisë maqedonase dhe bullgare, duke respektuar mitet historike maqedonase dhe bullgare rreth veprës së tij, pala bullgare këmbënguli që autoritetet e Shkupit të pranojnë Delcev ishte një bullgar etnik.

Opozita akuzon Zoran Zaev

Partia më e madhe e opozitës në Maqedoninë Veriore, VMRO-DPMNE, tashmë e ka akuzuar Zaev për kryerjen e negociatave të fshehta me Bullgarinë dhe kërkon që ai të paraqesë publikisht dhe saktësisht qëndrimin e qeverisë për Delcev dhe gjuhën maqedonase.

Bashkimi Evropian tashmë ka nënshkruar këto marrëveshje me disa vende në Ballkanin Perëndimor, me qëllim të menaxhimit të integruar të kufirit, në mënyrë që të mbrojë veten nga migrimi i paligjshëm.

“Shpresoj se do të përfundojmë një marrëveshje të Frontex me Maqedoninë Veriore sa më shpejt të jetë e mundur. Unë fola me kryeministrin bullgar Bojko Borisov për të bërë përparim sepse kjo është një çështje e rëndësishme,” tha Johansson. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts