Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

LUFTA/ Miti dhe tragjedia: Dresdeni, 75 vjet nga bombardimi famëkeq i Aleatëve

Gjermania shënon 75-vjetorin e bombardimit të Dresdenit që vrau 25,000 qytetarë në dy ditë nga bombat e Aleatëve.

Por kujtimi i tragjedisë, e ka lënë ende të ndarë publikun gjerman.

Partia Demokratike Kombëtare, një e djathtë ekstremiste e Gjermanisë (NPD) shkaktoi skandal në Parlamentin e Saksonisë në 2005, duke e quajtur bombardimin aleat të Dresdenit një “bombë holokausti”.

Ata pra barazuan bombardimin e një qyteti armiqësor me gjenocidin sistematik kundër hebrenjve, gjë që ccoi dhe në izolim të deputetëve të NPD-së në Parlamentin Sakson.

Numri i vdekjeve

Ndërkohë, kjo parti është zhytur në parëndësi, por nga ana tjetër, e djathta populiste Alternativa për Gjermaninë (AfD) ka marrë rolin e “mit-shkelësit” të tragjedisë së Dresdenit.

“Unë filloj duke thënë që 100,000 njerëz u vranë në bombardimet e Aleatëve në Dresden,” tha Presidenti i AfD-së, Tino Chrupalla disa ditë më parë.

Ai e bazon vlerësimin e tij në dëshminë e gjyshërve të tij, të cilët i treguan për “kodrat e kufomave” në rrugët e Dresdenit nmë 1945. Shifra prej 100,000 është katërfishi i shifrës që historianët e kanë dakortësuar prej kohësh.

“Joseph Goebbels vërtet bëri një punë të mirë,” thotë historiani Rolf Dieter Mueller nga Qendra Potsdam për Historinë Ushtarake dhe Sociologji në një intervistë me Der Spiegel.

Autoritetet naziste më vonë e rritën shifrën në 200,000, megjithëse dokumentet tregojnë se menjëherë pas bombardimit, ata vetë e çuan në 20 deri në 25,000 viktima.

Mueller shpjegon se numri i të vdekurve prej 100,000 viktimave u bë publik nga ministri i propagandës së Hitlerit, Goebbels, i cili në ditët e fundit të luftës dëshironte të ngrinte moralin e Gjermanisë së rënë. Mueller drejtoi komisionin, i cili edhe një herë hetoi plotësisht pasojat e bombardimeve dhe numrin e vdekjeve në Dresden.

Por pse të diskutohen viktimat e bombardimeve të Dresdenit në atë masë, kur, në të dyja rastet, në numrat e përgjithshëm dhe ata relativë, viktimat ishte shumë më lartë se në qytetet perëndimore të Gjermanisë si Hamburg, Këln ose zona Ruhr, të cilat ishin në shënjestër të bombarduesve aleatë shumë më parë para Dresdenit?

Miti i një qyteti të pafajshëm

Fakti është që Dresdeni u bombardua në fund të luftës. Por fakti është, argumentojnë historianët, se fundi i shkurtit nuk mund të parashikohej akoma me saktësi.

Argumenti i qarqeve revizioniste që bombardimi i Dresdenit dhe i ushtrisë ishte krejtësisht i pakuptimtë gjithashtu u kundërshtua.

“Dresden ishte një qendër e rëndësishme ushtarake në 1945. Kishte një numër të madh trupash që tërhiqeshin para Ushtrisë së Kuqe dhe, Aleatët dhe Sovjetikët kishin frikë se këta ushtarë do të hidheshin brenda për të ndihmuar me rrethimin e Berlinit”, thotë Mueller.

Dhe ish-kryebashkiaku i Dresdenit Helma Orosz po përpiqet të shpërndajë mitin e “qytetit të pafajshëm”.

“Armët po prodhoheshin në Dresden. Puna e detyruar po ndalohej këtu. Të gjithë e dinin këtë,” tha ajo.

Në mënyrë simbolike, një pajtim midis Aleatëve dhe Dresdenit ndodhi në 2005, kur paratë nga e gjithë bota, përfshirë nga SHBA dhe Mbretëria e Bashkuar, u shpenzuan në rindërtimin e kupolës së katedrales së shkatërruar. Që nga ajo kohë, ajo ka shërbyer edhe si një simbol i pajtimit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com