PROFIL/ Mira Markoviç, hija e Sllobos që i shkoi pas hapave të burrit

Mira Markoviç, e veja e kryekriminelit të Ballkanit Slobodan Milosheviç, vdiq dje në Rusi në moshën 76-vjeçare.

E njohur si “Zonja Makbeth e Ballkanit”, Markoviç ishte figurë kyçe e politikës gjatë rënies së Jugosllavisë në vitet e 90’ta.

Ajo ishte personi më i besueshëm tek bashkëshorti i saj, presidenti i asaj kohe që ishte përgjegjës për gjenocid, vrasje, persekutim dhe vuajtje të panumërueshme ndaj popujve shqiptar, boshnjak dhe kroat.

Markoviç kishte qenë e martuar me Millosheviç për katër dekada, dhe ajo ishte hije e burrit të saj, deri në ekstradimin e tij në Hagë, dhe më pas vdekjes së tij atje.

Ndonëse ishte figura më influencuese për bashkëshortin e saj, ajo kishte edhe partinë e saj neo-komuniste, Majtistët e Bashkuar Jugosllav.

Para se të takonte burrin e saj, Markoviç kishte një fëmijëri të trazuar. Nëna e saj ishte luftëtare partizane e cila ishte kapur peng nga nazistët në vitin 1942. Nën efektin e torturës, ajo me gjasë kishte zbuluar shumë sekrete, gjë që kishte bërë babain e saj – gjyshin e Markoviç, ta vriste të bijën për tradhëti.

Në vitin 2003, Markoviç u largua nga Serbia, ku po akuzohej për abuzim pushteti dhe vrasje politike.

Të bashkuar nga fati i familjeve të tyre

Markoviç dhe Millosheviç ishin takuar në vendlindjen e tyre në Pozharevac të Serbisë, dhe u martuan në vitin 1965. Ata që i njihnin, thonin se u bashkuan falë fatit tragjik të familjeve të tyre – të dy prindërit e Millosheviç kryen vetëvrasje, ndërsa nëna e Markoviç u vra nga i ati.

Martesa e tyre solli dy fëmijë, të bijën Marija dhe të birin Marko, i cili ka jetuar me të ëmën në Rusi.

Ndërsa e bija me kohë është shëkputur nga familja dhe ka dashur të ndërroj identitetin, me gjasë për shkak të veprimeve mizore të babait të saj.

Ajo tani jeton në një lokacion të panjohur në Mal të Zi.

Shtriga e Kuqe

Partitë opozitare serbe e kanë quajtur Markoviç “Shtriga e Kuqe” për shkak të qëndrimeve të saj politike.

Arsyeja pse ajo iku në Rusi lidhet me hetimet kundër saj, si në rastet e korripsionit, kërcënimit dhe vrasjes së gazetarëve e kundërshtarëve politik të çiftit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts