Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ministri gjerman heq merakun: s’jemi në recesion, vetëm rritje e ngadaltë

Gjermania nuk është në prag të recesionit, por po kalon një periudhë të rritjes më të ngadaltë. Ky është mendimi i Ministrit gjerman të Financave, Olaf Scholz, i dhënë Euronews.

Ai ka shtuar se zgjidhja e tensioneve të tregtisë “të shkaktuara nga dora e njeriut” do të ndihmonte në rritjen e ekonomisë.

I pyetur në lidhje me thirrjet e bëra nga disa ekonomistë dhe politikanë që Gjermania të shpenzojë për të ringjallur një ekonominë në rënie, Scholz tha pas punësimit në nivele rekord dhe disa sektorë që përballen me kufizime të kapaciteteve, nuk ka pasur raste për shpenzime stimuluese apo shpenzime shtesë.

“Ekziston një punë e nivelit të lartë gjatë gjithë kohës dhe ka shumë degë që kërkojnë punë të specifikuara,” tha ai në komentet e tij.

“Ne kemi një politikë financiare shumë të zgjeruar dhe një investim publik të gjithanshëm,” shtoi Scholz. Edhe ekspertët ekonomik kanë thënë se zërat për recesion janë të ngutshëm, duke thënë se gjendja aktuale është recesion teknik, dhe jo recesioni real që përkufizohet me rritjen negative ekonomike në dy tremujorë radhazi. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com